Wpis z mikrobloga

@moon_bluebird wiem, w końcu większą część z nich nalezy do fauny pozytecznej. Czesto korzystam z pułapek na owady rozstwaianych przez moje nadleśnictwo. Pomimo, że nie pracuję w zawodzie i z lesnictwem jestem związany teraz bardzo odlegle, to pozwalają mi zaglądać :) W tamtym roku obserwowałem brudnice. Głównie interesuje się szkodnikami - szeliniaki czy te z rodziny kozkowatych - teraz w pracy przy, drewnie sporo sie tego trafia (ʘʘ)
@Zoxico: Oczywiście, że nie wiedziałam! Ale jako mistrz into google i dzięki tej o to stronie znalazłam!

Cydalima perspectalis, na razie bez polskiej nazwy (o ile "ćma bukszpanowa" można zaliczać do określenia tego gatunku xD)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cydalima_perspectalis

A stronka o której mówiłam: http://www.leps.it/

Jak się zna trochę określeń i podobieństw, to łatwo się szuka :P

(Można też w google wpisać "ćma z ciemną obwódką" i coś tam wyszkoczy xD)
@Akayari: hah :D dość ciekawy gatunek w sumie, bo od niedawna u nas żyje.
Dzięki za stronkę :D Zarąbista! Przyda się ^^
A, no i gratuluję bezbłędnej identyfikacji! I dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości :D Wiedziałem, że mogę na ciebie liczyć!
@Akayari @Zoxico: dużo lepszym źródłem do oznaczania motyli jest nasza polska strona https://lepidoptera.eu/start/pl , dla laika wybierasz miesiąc obserwacji, orientacyjną rozpiętość skrzydeł i ewentualnie region obserawcji i zawęża ci bardzo mocno potencjalne gatunki, wyświetlając listę z miniaturami poszczególnych gatunków, właściwie to nie ma lepszego narzędzia do oznaczania naszych motyli, czy to dziennych czy nocnych
@Zoxico: chrząszcze to niestety inna bajka, głównie ze względu na bogactwo gatunkowe i trudniejsze oznaczanie związane z koniecznością podglądu pod powiększeniem. Jest kilka stron z poglądami gatunków, ale nie ma żadnego narzędzia na kształt wspomnianego do motyli, właściwie jedyne co pozostaje to nauczenie się oznaczania co do rodzin i szperanie po kilku stronach jak http://coleoptera.ksib.pl/, http://www.cerambyx.uochb.cz/, http://www.coleo-net.de/coleo/index.htm, https://www.biolib.cz/, i kilkanaście innych, bardziej wyspecjalizowanych do konkretnych taksonów. Generalnie chrząszcze to temat rzeka,
@moon_bluebird: aa, no rozumiem. Tak czy siak dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) wpis leci do ulubionych, bo będę pewnie wracał do tych stron jeszcze nie raz. Ewentualnie wołał jak sam sobie nie poradzę ;)
@Zoxico: nie ma problemu, sam specjalizuje się głównie w ornitologii ale coś tam i na tematy entomo ogarniam, a jak sobie nie radzę to mam znajomych mądrzejszych ode mnie ;). Co do podesłanej bukszpanówki, zdjęcie masz z okolic Krakowa?
@moon_bluebird: o, to w takim razie w temacie ptaków wszelkiego rodzaju też pewnie będę miał kiedyś parę pytań, bo ten temat też mnie nieco interesuje :) Niee, z centrum wrocka :) Spod Wroclavii dokładnie. Czemu pytasz?