Wpis z mikrobloga

Zainstalowałem wczoraj ubuntu ale trochę mnie #!$%@?ł i dzisiaj poszła instalacja minta. Tylko dlaczego karta graficzna mi #!$%@? na maksa? Mam lapka lenovo y580, są dwie karty, nvidia gtx 660m i jakaś intelowska na płycie głównej. Jak miałem windowsa to przy przeglądaniu internetu czy po prostu w spoczynku chodziła karta intelowska, przy grach nvidia, a teraz nie ważne co robię chodzi cały czas karta nvidi i wiatrak #!$%@? na maska bo się lapek grzeje.. Jak to zrobić żeby było jak na windowsie? Sterowniki mam z nvidi zainstalowane i w opcjach jest możliwość wyboru karty ale ja chcę żeby system sam wybierał kartę według zapotrzebowania.

#linux #mint #ubuntu
  • 95
@killer87:
tldr: zainstalowałem ubuntu i coś mi nie zadziałało nie wiem co więc zainstalowałem ubuntu z innym środowiskiem graficznym i nadal nie działa

na linuksa był kiedyś projekt bumblebee do dynamicznego przełączania, ale chyba umar
@killer87: nie da się bo nvidia daje dupy z sterownikami, możesz użyć bumblebee aby program/gra chodziła na nvidii, będziesz musiał je uruchamiać z dodatkowym poleceniem. Strzelam że zainstalowałeś sterownik i ustawiłeś nvidie, dlatego tak się dzieje, ustaw intela i będzie cisza, druga sprawa to że mint domyślnie jest ustawiony na dość wysoką wydajność, do tego polecam zapoznać się z pakietem tlp.

@rekoj:
Lapek zjeździł ze mną całą Europę ale teraz stoi w domu cały czas podłączony do prądu więc nie potrzeba mi narzędzia do zarządzania energią. A z tego co właśnie wyczytałem to ten pakiet tlp jest właśnie po to.

@Kryspin013:
Po wykrzaczeniu się windy 7 przeprosiłem się po 10 latach z linuxem ale z tego co widzę to dalej jest masa problemów.. Milion dystrybucji i kolejny milion forków.. co tu
Po wykrzaczeniu się windy 7 przeprosiłem się po 10 latach z linuxem ale z tego co widzę to dalej jest masa problemów.. Milion dystrybucji i kolejny milion forków.. co tu wybrać? Zainstalowałem minta bo wyczytałem, że dla początkujących jest w sam raz no i interfejs podobny do windowsa. Co byś jeszcze ewentualnie polecał?


@killer87: Nie wiem bo każdy lubi coś innego. Jak chcesz typowy interfejs windy tylko mniej skopany to weź
@killer87: teoretycznie tak, tylko mint chyba domyślnie chodzi na ustawieniu procesora w trybie performance, przez co w moim wypadku rzadko schodzi poniżej 3ghz z taktowaniem, w trybie powersave trzyma się 1ghz, gdy nie ma obciążenia, różnica temperatur między jednym a drugim trybem w moim wypadku to ok.10 stopni. Z drugiej strony myślę teraz że do zmiany tylko tych trybów, tlp jest overkillem
@Kryspin013:
Dzięki za rady. Na razie przełączyłem ręcznie ale wiatrak i tak chodzi głośno.. Na windzie miałem stery z lenovo i do wyboru 3 tryby wydajności, a tutaj wygląda jak by ogólnie laptop chodził na maksa..
@rekoj:
Na to wygląda.. na windzie w sterownikach od lenovo były 3 tryby wydajności i można było sobie ręcznie wybierać. A tutaj chodzi cały czas na maksa.. To jak to teraz zrobić żeby było dobrze? Ten pakiet tlp?
@killer87:

Na windzie miałem stery z lenovo i do wyboru 3 tryby wydajności, a tutaj wygląda jak by ogólnie laptop chodził na maksa.


Nie śledzę minta ale możliwe, że w tych distro albo trzeba doinstalować laptop-mode-tools albo tlp by mieć oszczędzanie energii na baterii.