Wpis z mikrobloga

Efekt Barnuma

Dzisiaj miałem wizję, zobaczyłem osobę, która spędza czas na wykopie. Dostałem do przekazania wiadomość do niej, usłyszałem również bardzo konkretny opis osobowości tej osoby, jeżeli to Ty, odezwij się do mnie na PW:

Masz potrzebę, by ludzie cię lubili i podziwiali, jednak jesteś osobą krytyczną wobec siebie. Masz pewne wady osobowości, ale potrafisz je kompensować tym, co jest w tobie dobre. Masz duże możliwości, które wciąż pozostają niewykorzystane. O ile na zewnątrz możesz wyglądać na osobę zdyscyplinowaną i opanowaną, wewnątrz często trapi cię niepewność i martwisz się o wiele spraw. Niekiedy masz poważne wątpliwości, czy twoja decyzja była dobra albo czy twoje czyny były właściwe. Lubisz pewną ilość zmian i różnorodności, a kiedy osaczają cię ograniczenia, odczuwasz niezadowolenie. Cenisz sobie własną niezależność myślenia i nie przyjmujesz cudzych twierdzeń bez przekonujących dowodów. Życie nauczyło cię, aby nie przesadzać ze szczerością, kiedy się przed kimś otwierasz. Czasem bywasz osobą otwartą na ludzi, przystępną i towarzyską, ale innym razem zamkniętą, ostrożną i zdystansowaną. Niektóre z twoich marzeń wydają się być nierealistyczne.
.
.
.
.
I jak, opis pasuje, to do Ciebie mam wiadomość? Powinien pasować w około 80%.

Dzisiaj porozmawiamy o efekcie horoskopowym. Ludzie posiadają tendencję do uznawania za bardzo trafne opisy ich własnej osobowości, które w rzeczywistości są jedynie ogólnymi zestawami danych odnoszącymi się do znacznej grupy ludzi. Być może jest to spowodowane tym, że jesteśmy do siebie bardziej podobni, niż nam się wydaje.

Czy miałeś kiedyś sytuację, że spojrzałeś na zegarek by sprawdzić rozkład jazdy, po czym musiałeś to zrobić znowu bo już nie pamiętałeś, która jest godzina?
Czy tworzyłeś w głowie nierealny scenariusz siebie z super mocami, w którym to ratujesz świat?
Może ta dziewczyna sama zagadała do Ciebie w nierealnej sytuacji?
A może siedziałeś obok osoby i naszła Cię myśl, że ciekawe jakby to było ją teraz dźgnąć nożem?

Tak, zdecydowanie większość osób ma takie myśli i jest to normalne. Posiadamy podobne mózgi, które na drodze ewolucji nie różnią się od siebie aż tak mocno. Wobec tego siłą rzeczy - nawet ogólne opisy osobowości mogą się nam wydawać bardzo konkretne.

Efekt horoskopowy może wyjaśniać rozpowszechnienie wiary w pseudonaukowe teorie takie jak astrologia, numerologia czy wróżenie. Dodajmy do tego samospełniającą się przepowiednie (zjawisko polegające na tym, że określone oczekiwania w stosunku do pewnych zachowań lub zdarzeń wpływają na te zachowania lub zdarzenia w sposób, który powoduje spełnienie oczekiwań.) i proszę bardzo - wiara w horoskopy gotowa!

Jeżeli więc wierzysz we wróżki, horoskopy czy astrologię lub uważasz, że znak zodiaku łączy się z konkretnymi cechami ludzi to mam złą wiadomość - to wszystko błąd naszego mózgu.

#gruparatowaniapoziomu #gzresrobiwpisy #horoskopy
gzres - Efekt Barnuma

Dzisiaj miałem wizję, zobaczyłem osobę, która spędza czas na...

źródło: comment_qNPndxddDYMHyIqq9iGVEzeEfoE8SIvi.jpg

Pobierz
  • 10
@gzres: czemu błąd mózgu? Błąd leży w założeniu, że horoskop powstaje tak a nie inaczej (i ewentualnie że każdy jest inny) a nie w tym że wydaje nam się iż opis pasuje. Bo skoro ludzie potrafią znaleźć w swoim życiu i charakterze rzeczy o których mowa, to jest przecież prawdziwy... a czy przydatny to chyba już indywidualne.
Wiarę w korelację planet z wydarzeniami można łatwo wyjaśnić, ale przecież nie jest to
@xhxhx:

Bo skoro ludzie potrafią znaleźć w swoim życiu i charakterze rzeczy o których mowa, to jest przecież prawdziwy


Zależy co masz na myśli mówiąc prawdziwy. Zresztą, mój cały wpis był o tym, że ludzie potrafią znaleźć w swoim życiu i charakterze rzeczy o których mowa. Problem w tym, że to nie wina tekstu, który rzekomo jest dostosowany pod nas, tylko nas bo tak się nam wydaje. To jest właśnie ten
rzekomo jest dostosowany pod nas, tylko nas bo tak się nam wydaje. To jest właśnie ten błąd.


@gzres: racja! Tylko co za różnica, jaka jest intencja twórcy tekstu - gorzej jeśli rzeczywiście nie pasuje, a ktoś usilnie próbuję to naciągnąć, żeby sobie potwierdzić. Zresztą ćwiczenie uważnosci jest korzystne, ale to już zależy od tego tekstu. Takie negatywne mogą być szkodliwe na zasadzie samo spełniającej się przepowiedni.
Księżyc wpływa na ludzi w
@xhxhx: Cóż, ja kiedyś wpadłem na badania, że bardziej uzdolnione dzieci w krajach zachodnich rodzą się na początku roku. Badanie jednak wskazywało na czynnik społeczny - klasy są grupowane według roczników, dzieci ze stycznia miały więc znaczną przewagę nad dziećmi z grudnia i z tego tytułu to wynikało.