Wpis z mikrobloga

Mam ktoś rozeznanie jaką moc produkcyjną ma obecnie fabryka broni w Radomiu? We fragmencie artykułu z historykonu jest taki fragment

Tylko w samym 1939 roku do końca sierpnia, można było kupić w samej PWU przy pracy na dwie zmiany: 84 tys. kb/kbk, 4800 rkm, 2000 ckm, 800 lotniczych km. W 1938r. dyrekcja fabryki otrzymała natomiast zamówienie jedynie na 900 sztuk rkm. W 1939r. wyprodukowała ich na potrzeby naszego wojska jeszcze mniej, bo tylko 315 sztuk. Łącznie do 1939r. FK dostarczyła wojsku 10 700 egzemplarzy rkm i 7861 ckm, mogła parę razy więcej....

Czy ówczesna fabryka PWU była w stanie przez 8 miesięcy wyprodukować taką liczbę broni? Dla mnie to nierealne.
#bron #amunicja #militaria #historia #iirp
  • 13
@ediz4 Trzeba by sprawdzić ile tych beryli WP zamówilo przy ostatnim zamówieniu. A było ich dużo. I sprawdzić ile czasu mają na realizację. Z głowy nie pamiętam.
@Variv: Z tego co znalazłem to znacznie mniejsze liczby.

Dostawa 2131 karabinków zrealizowana została w ramach podpisanego w 2016 roku kontraktu na sprzedaż 17 621 sztuk 5,56 mm karabinków szturmowych wz. 96 Beryl oraz 8400 sztuk 5,56 mm karabinków wz. 96 Mini-Beryl dla polskich żołnierzy. Łączna wartość kontraktu szacowana była na ponad 156 mln zł, a czas przekazania - na lata 2016-2019.
@ediz4 Nie uwierzę w te 84k karabinków. Chyba ze były wyprodukowane wcześniej i leżały po prostu w magazynie. Nie realne aby FB miała taką moc produkcyjna aby to wyprodukować w kilka miesięcy czy nawet rok.
@ediz4: no nie wiem, kbk budowany na bazie mausera? lufa z komor, prosty zamek i rownie prosty mechanizm spustowy, do tego drewniana osada. Zbyt wielu podzespolow to tam niema
@Variv: To nie Radom a PWU w którego skład wchodził Radom. Były tam dwa zakłady z tego co się orientuje - Fabryka Karabinów w Warszawie i Fabryka Broni właśnie w Radomiu. A podane liczby to nie cały rok a 8 miesięcy. Od początku 39 do wybuchu wojny.
@deeper: A beryl jest jakoś szczególnie skomplikowany? Tylko teraz mają np. automaty tokarskie

@ediz4 Beryl jako platforma AK raczej produkuje się dłużej. Choć by przez to, że ryglowania nie odbywa się w lufie. Wiec elementy muszą być bardzo dokładnie spasowane i połączone aby broń działał prawidłowo i się ryglowala. AK nie jest tak proste w produkcji jak by się mogło wydawać.
@ediz4: Tu masz trochę info.

Gdy produkcja zakładu była już ustabilizowana i płynna, do Radomia dotarła w 1931 r. zaskakująca informacja. Mówiła ona, iż Ministerstwo Spraw Wojskowych podjęło decyzję o całkowitej rezygnacji z produkcji karabinka „Mauser” wz. 98, który zastąpi odtąd zmodyfikowana wersja tej broni – „Mauser” wz. 29. Chociaż konieczność zmodyfikowania procesu produkcyjnego pociągnęła za sobą poważne koszty, wiązało się to z poważną rekompensatą. Na mocy decyzji ministerialnej, Fabryka Broni