Wpis z mikrobloga

Witam.
Zgodnie z wpisem 1/25 w dniu dzisiejszym poruszymy temat "nowoczesnego" patriotyzmu.

IDEA PATRIOTYZMU I JEJ WYPRZEDANIE

Żeby mieć się do czego odnieść przytoczę najłatwiejszą do znalezienia definicje patriotyzmu. Wikipedia nadaje się do tego znakomicie, a więc mamy coś takiego: Patriotyzm (łac. patria = ojczyzna, gr. patriotes) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar i pełną gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub czasami nawet życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Oparty jest on na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Nowoczesny polski patriotyzm, który objawia się w rasizmie oraz nacjonalistycznych zachowaniach z postawą wyżej nie ma nic wspólnego. Tam gdzie można znaleźć pieniądz tam pojawi się milion chętnych żeby go podnieść. Widzimy tysiące ludzi w koszulkach z motywem patriotycznym. I pal licho koszulki, do nich nic nie mam. Jednak wystarczy zapuścić się trochę w google i znajdujemy: nerki, parasole, bokserki, skarpety, parawany i tysiące jeszcze głupszych gadżetów na których motyw z polskim godłem czy o zgrozo husarią drukują nieświadome chińskie drukarnie i wysyłają w tysiącach na polskie stragany w górach, nad morzem, na rynek w dużych miastach. Idąc po Krupówkach łatwiej kupić kretyński ręcznik z nadrukiem "Polska walcząca" niż jakiś regionalny haft, który w definicje patriotyzmu wstrzeliłby się znacznie lepiej. Tutaj stawiam pytanie czy bardziej winić ludzi, którzy to kupują czy jednak dystrybutorów takiego chłamu. Odpowiem sam sobie. Pieniądz nie śmierdzi, nikt sprzedając takie rzeczy prawa nie łamie popyt napędza podaż. Wyprzedanie patriotyzmu to wina ostatnich wyborów parlamentarnych, kiedy to wybuch poczucia świadomości, że PO próbuje ukraść nam polskość doprowadziła do tego, że manifestacja przynależności do naszego kraju przybrała karykaturalny wyraz, objawiający w zakładaniu t-shirtów z logiem "PW", skrzydłami polskich husarzy czy z numerem '44. Ktoś w naturalny sposób wyczuł, że nadchodzi moda na prezentowanie dumnie klatki piersiowej z powstańcem i zarobił na tym. Dość dobre pieniądze swoją drogą. Czy nie ma nic bardziej śmiesznego niż znajomy, który przychodzi na mecz piłki nożnej by wycierać glebę polskim godłem? Czy nie ma nic śmieszniejszego niż przećwiczony koleś z dwójką dzieci, najkami na nogach, białymi skarpetami, przesycony zachodnim sznytem i czapeczką z "PW". Pomyślicie pewnie, że to nowy stereotyp. Niestety nie. Takie obrazki to moje osobiste spostrzeżenia na ulicach pewnego dużego miasta w Polsce. Idea patriotyzmu została zastąpiona pokazem mody powstańczo-wojennej. O wydarzeniach drukowanych na częściach garderoby ich właściciele przeważnie nie wiedza nic. Do tego pewne kadry są przekłamane tudzież zwyczajnie wymyślone. Za taki stan dzisiejszego patriotyzmu odpowiada również obecnie rządząca partia PiS. Tego im nigdy nie wybaczę. Z pięknej postawy, którą powinno się wlewać w serca najmłodszych zrobiona wyborczy bełkot. Wmówiono ludziom, że jesteśmy wtedy bardziej polscy. Jesteśmy bardziej polscy nosząc chiński badziew prosto z aliexpres. Jesteśmy bardziej polscy wtedy gdy nie lubimy murzynów. Jesteśmy bardziej polscy krzycząc "Polska" na londyńskich ulicach. Jesteśmy bardziej polscy. Niestety przymiotnik polski niebezpiecznie staje się synonimem pisowski. Czy jest alternatywna dla tej partii? Pewnie tak, ale boje się, że wtedy zamiast "PW" będę na krakowskim rynku widział koszulkę z napisem "Oddajcie nam konstytucje".

Wpis 2/25. W ankiecie kolejne dwa tematy do wyboru.
#polska #polityka #neuropa #europa #bekazpisu #bezkazlewactwa #wiemwszystkoopolityce

Temat kolejnego wpisu

  • Polska polityka i jej cierpienie przez kościół 41.2% (7)
  • Gdzie leży granica rasizmu 58.8% (10)

Oddanych głosów: 17

  • 3
@wiem_wszystko: No fajny post, taki nie za obiektywny. Odzież patriotyczna to spiseg kapitalistów a nie inspiracja z zachodu. Rasizm i nacjonalizm? Jakieś źródło czy na zasadzie "no niech pan popaczy, przecież wszystko widać"? Nigdzie nie słyszałem aby nielubienie murzynów bylo sprawą polską(chyba że czytasz GóWno to wtedy możliwe), a nawet znam dwa przypadki murzynów na marszu z czego jeden był malowanym i czuł się urażony a drugi jechał z MW. (
Satan696 - @wiem_wszystko: No fajny post, taki nie za obiektywny. Odzież patriotyczna...

źródło: comment_Tk2L5xISOWs33O4egP06eerbtw58flCP.jpg

Pobierz
@wiem_wszystko: dobry tekst
Natomiast nie zgodzę się z określeniem "nowoczesny polski patriotyzm". To nie jest nowoczesne. Opisywane w tekście zjawiska występują od lat, zwracała na nie uwagę lewicowa praca, to o tego typu "patriotyzmie" mówiono "polskość to nienormalność"