Wpis z mikrobloga

1 788 - 1 = 1 787

Tytuł: Angole
Autor: Ewa Winnicka
Gatunek: literatura faktu / reportaż
★★★★★★★★★

Zawsze mam ten problem, że odnosząc książki do biblioteki obiecuję sobie, że nie wypożyczę nic więcej, bo przez czytanie zaniedbuję życiowe obowiązki, no ale nie mogę się powstrzymać.
Tym razem dorwałem fantastyczny reportaż o życiu Polaków na emigracji w Wielkiej Brytanii, napisany w najbardziej odpowiadającej mi formule, czyli zwięzłych wypowiedziach przepytywanych rozmówców, co gwarantuje esencję bez żadnego wodolejstwa.

Autorka odpytuje ludzi z różnych środowisk, wykonujących różne prace, osiedleńców z różnorakich przyczyn. I tak mamy tu przykładowo białych kołnierzyków z londyńskiego City, którzy uderzyli głową w szklany sufit, nie do przebicia dla imigranów; kierowcę autobusów lokalnych; nastolatka posłanego do tradycyjnego angielskiego liceum; bezdomnego z Dublina; pracowniczkę domu spokojnej starości; początkującego biznesmena branży funeralnej; lesbijską parę z dzieckiem z probówki; etnografa porównującego powojenną emigrację potomków żołnierzy z wielką falą po roku 2006; zawodnika MMA; aranżera walk Popka w klatce oraz wiele innych historii, o których zdążyłem zapomnieć. Jednak każda historia niezmiernie interesująca, bo każda inna, w końcu każde ludzkie życie jest inne.

Z książki wyciągnąłem dla siebie jedną cenną myśl: W każdym wieku można spróbować coś zmienić w życiu, być odważnym, nie bać się. Jeśli się nie uda - zostanie świadomość, że przynajmniej się próbowało.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #emigracja #reportaz
DerMirker - 1 788 - 1 = 1 787

Tytuł: Angole
Autor: Ewa Winnicka
Gatunek: literat...

źródło: comment_WITML3Sl0Sv0SHgT9jakSvFfO2xt3fPx.jpg

Pobierz
  • 9
Zawsze mam ten problem, że odnosząc książki do biblioteki obiecuję sobie, że nie wypożyczę nic więcej, bo przez czytanie zaniedbuję życiowe obowiązki, no ale nie mogę się powstrzymać.


@DerMirker: Zawsze jak na bookmeterze przeglądam recenzje i widzę książkę, którą niedawno czytałam/koniecznie chcę przeczytać, to zawsze na 80% obstawiam, że autorem jesteś Ty. Jezu i z tą biblioteką mam to samo, a wydawnictwu Czarne to czasami życzę, by przestało wydawać nowe pozycje