Wpis z mikrobloga

@adrpan chłopie to są różne systemy które mają różne zalety i wady. Różnica może być odczuwalna ale wróżki potrzeba by powiedzieć e która stronę.
@plushy: generalnie chciałbym podmienić głównie dlatego, że mam na expressie bazę programu sklepowego. Co z tego że jest 8GB RAM'u w serwerze jak używane jest z 20% bo wiadome darmowe i ograniczenia, a zaczytywanie z dysku zaczyna mnie już powoli denerwować trwające kilkadziesiąt sekund, a jeszcze rok dosyć niedawno nie miałem takiego problemu. Optymalizowałem bazę i kompresowałem, ale to już daje coraz mniejsze rezultaty.
@plushy: to zależy od punktu widzenia( ͡° ͜ʖ ͡°)
228-10817 Microsoft® SQL Server Standard Edition 2016 SNGL OLP NL 819,71 €
359-06320 Microsoft® SQL CAL 2016 SNGL OLP NL DvcCAL (licencja dostępowa do serwera SQL) 190,78 €
@plushy: widziałem w necie programy do konwersji baz danych więc bym to najpierw u siebie potestował w zamkniętym środowisku. Doskonale wiem jakie są ceny licencji, dlatego szukam alternatywy jeżeli tylko jest, bo nie mam zamiaru płacić, taniej mi wyjdzie jak ręcznie z programu wyeksportuje wszystkie dokumenty i wrzucę w nową bazę.
@adrpan: Pamiętaj o tym, że MSSQL zazwyczaj zeżre Ci tyle pamięci ile mu przydzielisz (w tym wypadku 2GB) niezależnie od tego czy tyle w tym momencie akurat potrzebuje.
Nie wiem jak tam u Ciebie z obciążeniem, ale może kwestia szybszego dysku lub SSD?
@obieq: to ja wiem, tylko że ten RAM nigdy nie będzie zapychany przez co innego, więc chciałem więcej wrzucić na SQL. Obciążenie mam praktycznie znikome w szczycie to jak zjada 30% mocy procka to jest max. Aktualnie mam bazę wrzuconą na Velociraptora 300GB
@adrpan ale jeśli ci to kilkadziesiąt sekund czyta z dysku to znaczy że przetwarza za dużo danych. Robisz raporty na milion wierszy czy o indeksach zapomniałeś?
@plushy: Indeksy są robione co tydzień praktycznie. Generalnie jak robię np raport sprzedażowy w danym miesiącu to zaciąga czasem 2-3 miliony rekordów. Rok temu te same raporty z podobną ilością rekordów robiły się o ponad 1/3 krócej.
@adrpan i ci przeszkadza parędziesiąt sekund raz w miesiącu? Zrób upgrejd licencji jak masz miliony itemow w raporcie sprzedażowym to masz przynajmniej gwarancję że ci nie spieprza tranferu