Wpis z mikrobloga

@Tatiagla: Czyli powiedzmy, że człowiek będący w przestrzeni kosmicznej bez skafandra, tzn wyposażony tylko w hełm dostarczający tlen zostałby rozerwany przez ciśnienie wewnętrzne?
@Felynsky: kiedyś widziałem taki obrazowy eksperyment: do pompy próżniowej ze szklaną kopułą wsadzili starego pomarszczonego pomidora, gdy uruchomili pompę to pomidorek ładnie się zaokrąglił i wyglądał jak świeży ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeżeli przykładowo wylatujemy w kosmos gdzie nie ma atmosfery, tylko próżnia, to dlaczego nie rozrywa naszego ciała ciśnienie wewnętrzne?


@Felynsky: 1. nikt dobrowolnie nie przebywa w otwartym kosmosie - w statkach i stacjach kosmicznych utrzymywane jest ciśnienie zbliżone do ziemskiego (na ISS panuje ciśnienie takie jak na Ziemi, na poziomie morza)
2. siły spójności ciała powodują, że zewnętrznie zachowuje ono swój kształt - nie znaczy, że przy dekompresji nie istnieje ryzyko
@cruc: mam wrażenie, mówiąc łopatologicznym językiem, że po prostu kosmos 'chce' naszego ciśnienia z wewnątrz i próbuje za wszelką cenę je nam zabrać - tym samym powodując napęcznienie każdego cm2 naszego ciała do pewnej jednostki
otnict


@megawatt: W pewnym sensie rozumiem ten naukowy język, jednak łatwiej jest mi przyswajać tę wiedzę w stopniu amatorskim, gdzie naukę trzeba popularyzować :>

Jak już wspominasz o pewnych źródłach, to byłoby miło gdybyś od razu je tu wrzucił - Twój jeden ruch zaoszczędzi czas wielu innym użytkownikom, którzy musieliby szukać owych definicji :)
@Felynsky:

Jeżeli przykładowo wylatujemy w kosmos gdzie nie ma atmosfery, tylko próżnia, to dlaczego nie rozrywa naszego ciała ciśnienie wewnętrzne?


Bo to tylko różnica ciśnienia jednej atmosfery, za mało żeby naruszyć ciągłość tkanek. To tak samo jakbyś się gwałtownie wynurzył z głębokości 10m (z 2 atmosfer do 1) - choroba głębinowa może ci trochę zaszkodzić, ale nie pękniesz na powierzchni.
@Felynsky: Na początek to nie tak, że "kosmos 'chce' naszego ciśnienia z wewnątrz". Po pierwsze chodzi o próżnię, a nie kosmos, a jeszcze dokładniej róznicę ciśnień. W Twoim ciele panuje teraz ciśnienie 1 atm. Na zewnątrz ciała jest podobnie. Ciśnienia są wyrównane i nie działa na nas siła. Równowaga. Teraz uproszczę ten układ do naczynia z membraną. Jedna strona to Twoje ciało, druga to otoczenie. W obu częsciach naczynia jest to