Wpis z mikrobloga

Pod koniec 2015 roku sprowadził się w moją okolicę jeden Ukrainiec, ogólnie w porządku i bardzo robotny, jak robiłem dach na drewutni to przyszedł zapytał czy pomóc, pomógł i nawet kasy nie chciał, wypiliśmy piwko i do domu.
Kiedyś spytał czy wiem może gdzie tu do pracy poszukują bo jakiś janusz go na budowie oszukał i chce zmienić pracę, więc poleciłem mu serwis urządzeń typu wiertarki, gumówki etc, a że miałem tam kolegę to spytałem czy da radę załatwić mu robotę, jeszcze dostałem za to 400 zł, a kolega prawie 1000 (odpalił mi działkę z polecenia).
Gość po 3 miesiącach dostał umowę na rok i sprowadził swoją narzeczoną, która w zasadzie kolejnego dnia po przyjeździe do Polski dostała pracę na stacji benzynowej. Ona zarabia coś koło 1700-2000, a on z nadgodzinami powyżej 3500 i pracują normalnie po 8 godzin z tego on od 6 do 14. Po roku dostał umowę na czas nieokreślony i odłożyli trochę kasy.
3 miesiące temu przyszedł do mnie czy mam pożyczyć 10.000 zł i w zastaw daje swoje auto (Audi A4 B6) bo brakuje mu do wkładu własnego na mieszkanie, znalazł lokal w zasadzie po drugiej stronie miasta (Jelcz-Laskowice) za 320.000 zł i metraż ok 130m kw.
Pożyczyłem mu kasę i nawet nie chciałem zastawu, umówiliśmy się że miesięcznie będzie oddawał po 2000 zł lub za pół roku całość. Wczoraj odwiedził mnie i oddał całą kasę, okazało się że zainwestował w mieszkanie, podzielił je na pół i obie połowy wynajął, z czego odliczając ratę za mieszkanie, podatki itp zostaje mu na czysto ok 1400 zł zarobku.
Gość przyjechał znikąd nie mając za wiele pieniędzy, zdobył pracę i po ok 2 latach zainwestował, już mu się spłaca mieszkanie i dalej pracują i odkładają, jak dla mnie to po prostu szacun do kwadratu i ody więcej takich ludzi, a nie tylko co zarobi to #!$%@? i potem płacz, że w Polsce nie da się żyć.
#emigracja #ukraina #przedsiebiorczosc #coolstory
  • 103
@TypowyAnonIksDe: jest źle. to ze ciezko harujac po 2 latach da sie cos zrobic to nie jest wcale spoko. Jesli z pensji dostajesz tylko 50% a potem w kazdym produkcie masz 23% vat i 50% akcyzy na paliwo to to nie jest normalna sytuacja. Wyobraz sobie o ile byloby szybciej i latwiej gdybys dostal do reki to wszystko. Czlowiek kupilby mieszkanie lub dom, zainwestowalby w zdrowie i po kilku latach zajalby
via Wykop Mobilny (Android)
  • 15
@sooojer: jasne, zdefiniuj "żyje normalnie", bo dla każdego to oznacza co innego.

Mam wielu znajomych w Holandii Niemczech, Belgii którzy mają mnóstwo oszczędności i też mówią, że żyją normalnie :)

Tylko auto na polskich blachach, dentyści i wszystko co się tylko da w Polsce, mieszkają w wynajętych pokojach albo mieszkaniach 30-50km od pracy, często bez meldunku, zakupy tylko w Lidlu i zero życia kulturalnego czy hobby. Wakacje w Polsce albo all
Tylko auto na polskich blachach, dentyści i wszystko co się tylko da w Polsce, [...]


@geuze: Część z tych rzeczy robiłem podobnie i szczerze mówiąc nie sądzę, że moje życie byłoby "bogatsze w hobby i kulturę" gdybym za OC i dentystę płacił odpowiednio 500 i 200 euro zamiast 500 i 200 złotych ¯\_(ツ)_/¯

Ale teorie można sobie dorabiać do wszystkiego.