Wpis z mikrobloga

Nie wiem ile się wtedy zarabialo na etacie bo rodzice mieli swój biznes, wypożyczalnia VHS. Utargi miesięczne dość duże, od 7 do 18 tysięcy. Tylko kasety z licencją bardzo drogie, 140 zł za sztukę. Zwracały się dopiero po 27 wypożyczeniach. A były osoby które nie chciały oddawać w terminie i kasety przepadły.
  • Odpowiedz
1500zl jako 5tys ? Co Ty gadasz , jest od mojej mamy zarabiał wtedy na etacie około 3 tyś netto i to dla rodziny 2+1, miodu nie miał.


@Szalony_Iwan: Coś za przeproszeniem pieprzysz od rzeczy w 1998 3tys. na tzw. rękę to było słabo?!? To było 10!!! ówczesnych pensji minimalnych... jak by to przełożyć na dzisiejsze realia to wychodzi około 16tys. zł tak 16000zł!!!
  • Odpowiedz
@Brunner wtedy za 3 tysiące złotych nie mogłeś sobie pozwolić na takie rzeczy jak teraz za te 16 tysięcy! Proszę Cię czynsz jak ktoś mieszkał w bloku nie kosztował 100zł. Po prostu kraj był o wiele biedniejszy , ale to nie znaczy, że mając 3 tysiące złotych na rodzinę , zyles godniee!
Mój sąsiad gdzieś w 2001 roku zarabiał około 15 tysięcy wtedy mogłem powiedzieć , że stać to na wygodne życie.
  • Odpowiedz
@Brunner tak ta pensja minimalna tamtego okresu to jest abstrakcja.. A odnośnie 3 tysięcy które porównywales z dzisiejszym zarobkami rzędu 16 tyś. Podam Ci przykład
20 lat temu nie zabrałes rodziny na Dominikane zarabiając 3 tys, przy 16 tyś dzisiaj jak najbardziej, wtedy i tak najlepsze oferty były w Niemczech .
Odnośnie mojego wujka i jego 3 tyś, to zależy kto wtedy tyle miał, może masz trochę racji , bo On akurat
  • Odpowiedz
@MehowM zmowa cenowa - wlascicielami zakladow przetwarzajacych wieprzowine w Polsce sa dunczycy. Niska cena produktow to konkurencja dla krajowych przetworcow i co za tym idzie rodzimych producentow. Cena skupu zywca ponizej 6/7 zl jest nieoplacalna - dumping.
  • Odpowiedz
tak ta pensja minimalna tamtego okresu to jest abstrakcja..


@Szalony_Iwan: Tak jak dzisiejsza minimalna którą mało kto dostaje. I tak ówczesna minimalna to około 300zł netto ale ówczesna mediana zarobków to 3,5-4zł/h co daje miesięcznie jakieś 500-600zł czyli prawie dwa razy wyższa niż minimalna i dzisiejsze proporcje są podobne 1500 minimalna i jakieś 2700 mediana.
  • Odpowiedz
@szzzzzz: a pomyśl, że wtedy średnia płaca to było 1239 złotych a minimalna 500 zł.


@rybsonk: Zapomniałeś dodać, że to są kwoty brutto. I minimalna ok 300zł netto a średnia a raczej mediana około 700zł netto( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz