Wpis z mikrobloga

Tl;dr: Jestem dzbanem motoryzacyjnym a chcę kupić auto.

Chciałem kupić auto dla rodziny za około 25k. Rocznie robię około 12-15 tys kilometrów, głównie na dłuższych trasach (dojazdy do rodziców/teściów). Myślałem o VW Touran, bo widziałem, że można wyrwać jakieś modele na otomoto od salonu z gwarancją na pół roku. Mimo, że przekroczyłbym budżet dwukrotnie to strasznie kusi mnie nowa Dacia Lodgy. Nie wiem czy dobrze myślę, że jak kupię sobie nowe auto to będę miał na parę lat spokój z naprawami. No ale budżet przekroczony mocno i znajomi odradzali Dacię. Ogółem od auta chcę by dało radę przeżyć koszty eksploatacji, miało klimę i było vanem /kombi. Ktoś poleci jakie modele szukać, czy VW Touran spoko? Od razu mówię, że nie chcę kupować używanego auta w cenie nowej Dacii Lodgy. Boję się, że trafię na lipę jakąś. A kupując nowe auto to zawsze spokój jest.
#motoryzacja #samochody I trochę #polaczekcebulaczek
  • 20
@Sepang: Z tymi osiągami to jakoś przeżyję. Obecnie kiśniemy z rodziną w Polo 60km. Wyprzedzanie to jest mission imposible ale jakoś da się żyć. Dzięki za radę, obczaję Zafire co można dorwać :).

@Nebuchadnezzar: Czemu nie Dacia? Z powodu małej mocy silnika? Czy że awaryjne np i się psują? Dopytam bo np. to pierwsze mi nie przeszkadza a to drugie to tak (w sumie chyba wszystkim by przeszkadzało :D). Dzięki,
@Mopsiak: kupisz Dacie i w odsprzedazy mocno na pewno stracisz to nie trzyma ceny, poza tym to tandeta. Ja bym kupił uzywkę za 15-20 i na start włożył 5k-10k na remont zawieszenia tarcze klocki rozrząd i miał pewne auto - wiadomo kilkuletnia klasa wyższa lepsza niz Dacia :D
@Mopsiak: Zafira II to dobry wybór - jest parę dobrych benzyniaków i bardzo dobre diesle z fiata. Ceny części bardzo ok, 7 miejsc. Ja wziąłbym Zafirę II i zrobił jej konkretny przegląd ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ewentualnie można pomyśleć o którymś z francuzów - poszukałbym Scenica/Grand Scenica, ale tam raczej tylko benzyny 2,0 i 2,0t dają radę, ewentualnie C4 Picasso/Grand C4 Picasso - dobre diesle, benzyny raczej
@Mopsiak: nie wiem czy siedziałeś w lodgy? Nie jest to piękne auto a i w środku zajeżdża tandetą ale:
1. jest tanie
2. jest duże
3. masz silnik wolnossący nissana
4. tanie części
5. za 1400 dodatkowo masz przedłużoną gwarancję na 4 lata z przeglądami
6. NOWE AUTO!
7. wersja stepway wygląda naprawdę znośnie.

na forum daci są ludzie co po 250tyś km robią lodgy i nic.
@Mopsiak: przy tej kasie kup lepiej coś za 15-20k a resztę zostaw na zaś, dacia ma dużą bude i małe silniczki a to w trasie złe połączenie, znajdź jakiś kompromis, jak bym chciał dużej taniej budy na trasę to bym brał grand scenica z 2.0T i do gazu, jak francuz be bo zbyt wymyślny to cromę 1.9 jtd, ze szwabskimi autami jest ten problem że są zwykle w pl już wyekspliatowane
@Sepang: @aksal89: Cześć, wołam was, bo polecaliście Zafirę. Okazuje się, że znajomy ma do sprzedania jedną sztukę. 2007 rocznik, silnik 1.8 benzyna, 240 tys przebiegu, 7 miejscowa. Jest pierwszym właścicielem, auto kupione w salonie w Polsce. Mówił, że klima zepsuta (nierobiona, bo auto jest jego mamy, a mama nie lubi klimy) i trochę rdzy (nie oglądałem jeszcze nie wiem jak dużo). Chce za to 10 tys. Jestem umówiony na oglądanie
@Mopsiak: Jak wyżej - 240 to nie jest wcale dużo, jedyne co by mnie martwiło, to klima, bo jeśli stoi już dłuższy czas, to uruchomienie jej może być drogie. A jeśli idzie o rdzę, to zależy, czy rdzewieje powierzchniowo, czy np progi i podłoga już są nadgryzione. Bo jeśli rdza wgryza się już w podłogę to obawiam się, że trochę nie warto ( ͡° ʖ̯ ͡°)
To
@Sepang: Oni chcą je od roku sprzedać, tylko jakoś sie nie umieją zabrać. W cenie chodzi o to, żebym już sobie je wziął i żeby oni mieli z głowy sprzedaż. Tylko no właśnie, nie wiem w jakich kategoraich patrzeć na ogłoszania o zafirach ściągniętych z zagranicy, które mają ten sam rocznik a przebieg ~160k i niby wszystko super a cena 8k lub nawet mniej. Zakładam, że to oszustwo i tyle (w
@Mopsiak: To, że stoi rok, to w sumie nie najlepiej, bo po takich postojach lubią wyjść różne rzeczy (zastane zaciski hamulców, czy rozładowany akumulator). Z kolei skoro klima nie działa, to prawdopodobnie była jakaś nieszczelność i czynnik uciekł. A niestety z klimą jest tak, że ona najbardziej degeneruje się wtedy, kiedy nie jest używana. W najgorszym wypadku może się to wiązać z wymianą kompresora, jeśli stanął na amen, dodatkowo jakieś uszczelnienia,
@Mopsiak: jeśli nie masz z kim kompetentnym obejrzeć auta, to poszukaj w necie ludzi którzy się tym zawodowo zajmują, albo zrób zapytanie na fejsie z tym modnym banerem czy ktoś ze znajomych nie ma do polecenia
zapłacisz te 2-3 stówy, ale będziesz wiedział na czym stoisz z danym egzemplarzem

Gdzie w ogóle stała ta Zafira, na zewnątrz czy w garażu?
@Sepang: Nie no, ogółem to planuje pojechać do mechanika z kolegą, żeby obejrzał auto. Chciałem się zapytać przed tym oglądaniem, żeby być trochę przygotowany, wiedzieć o co pytać, na co patrzeć. A co do garażowania to nie wiem. Kolega ma garaż, ale ma też parę aut, nie wiem czy akurat to stało w garażu.