Wpis z mikrobloga

Nie mogę słuchać tych pierdół o spalaniu z góry. Wkurza mnie jak publiczne pieniądze są marnowane na zamianę jednego pieca na węgiel na inny piec na węgiel. W Austrii każda wioska ma swoją małą elektrociepłownię na uboczu i nikt nie pali w piecu. Powietrze czyste jak łza. A u nas jak w #!$%@? lesie. I marnowanie kasy na jakieś połowiczne rozwiązania. Ja #!$%@?ę, co to za kraj, żeby człowiek przez pół roku bał się wyjść z domu z obawy przed smrodem.
#smog #zalesie #oswiadczenie
  • 15
tylko w polsce masz pelnon domow, ktore stoja samotnie wieleset metrow od najblizszej zabudowy.uwaza


@r4do5:
1. To świetny powód żeby nie pozwalać na taką zabudowę. Ale wolnosciowcom nie przemowisz do rozumu.
2. Nie trzeba podłączyć wszystkich domów do MPEC bo to faktycznie nierealne, wystarczy te w gęstej zabudowie. No i gaz + termomodernizacja też jest niezłym rozwiązaniem
@gardan: lobby węglowe jest u nas stronk.
Jak ktoś tylko chce ruszyć kwestie węgla, związkowcy przywoża #!$%@? górników, żeby robili bydło pod Sejmem, aż się odechce zmian.
Jeszcze tego nikt nie rozgoni, bo w komunie strzelali do górników na proteście, to teraz nikt nie chce być kojarzony z podobną akcją.
Problem jest taki, że to nadal będzie węgiel. Mamy już technologię żeby nie spalać już więcej paliw kopalnych i to powinno być traktowane jako priorytet.


@DulGukat: Obawiam się że w Polsce w perspektywie najbliższych kilkunastu lat nie mamy innej opcji. Niestety wszystkie nasze rządy nie zrobiły nic w kierunku elektrowni atomowej, a obecny jeszcze dodatkowo zblokował OZE.

Poza tym wymiana kotłów na nowoczesne pozwoli w miarę szybko i tanio zredukować problem
Niestety taka zabudowa już istnieje.


@r4do5: Patrz pkt 2.

A co ze stratami ciepła w dłuższych rurociągach?


@r4do5: Po co dłuższe rurociągi skoro mówimy o skupionej zabudowie? W Polsce jest kupę skupionej, miejskiej zabudowy jednorodzinnej którą można podłączyć. Od tego trzeba zacząć. Wiadomix, że nie ma sensu podłączać domku pod lasem.

Jak spojrzysz na dane z opracowań naukowych, to wymiana wszystkich kotłów na klasy 5. Spowodowała by redukcję smogu o