Wpis z mikrobloga

Czy można poruszać się samochodem, który na przedniej osi ma dwie różne opony? Obie tego samego rozmiaru i typu, bieżnik jest porównywalny. Czy takie auto przejdzie przegląd samochodowy?
Jakiś uj przeciął mi oponę, a brak kasy teraz na wymiane kompletu 20 calowych ... znajomy podrzucił mi swoją z garażu.
#samochody #motoryzacja #pytanie #kiciochpyta
  • 8
Z tego co mi wiadomo opony różnych firm mogą mieć różne indeksy nośności przez co mogą mieć różną przyczepność. Jak diagnosta nie będzie sprawdzał, to raczej przejdzie przegląd. Zależy na jakiego diagnostę trafisz.
@Komornickus: Nie i bardzo dobrze, że nie przejdzie. Opony mogą inaczej się zachowywać, a nikt nie chciałby sytuacji, w której jedna opona ma więcej przyczepności od drugiej na takiej samej nawierzchni.
@Komornickus: Nie polecam. Miałem dwie różne zimówki z przodu założone. Podczas roztopów spływała w poprzek zakrętu woda. Dobrze, że jechałem max. 60 km/h, bo wyprostowało mi koła.
@Komornickus:
KODEKS DROGOWY

§11.4

Pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne o nośności dostosowanej do nacisku koła oraz dostosowane do maksymalnej prędkości pojazdu; ciśnienie w ogumieniu powinno być zgodne z zaleceniami wytwórni dla danej opony i obciążenia pojazdu.

§11.5

Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia wyposażenia pojazdu w koło zapasowe, o parametrach odmiennych niż parametry stosowanego normalnie koła jezdnego, jeżeli koło takie wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu, na warunkach określonych