Wpis z mikrobloga

Właśnie przyszedł do mnie starszy pan po 60-tce. Zatrudnia kilka dziewczyn, jego firma w bloku którym mieszkam zajmuje się sprzątaniem korytarzy, myciem okien, odśnieżania terenu przed blokiem itd. Powiedział że od stycznia jego firma przestanie to robić bo idze na emeryturę. Tak podwyższyli opłaty ZUS jemu jako pracodawcy od nowego roku że nie opłaca się już tego ciągnąć bo prawie wcale nie miałby z tego zysku. W jego miejsce wejdzie pewnie jakiś lokalny gigant zatrudniający ukrainki.

#polska #praca #bekazpisu #polityka
a.....7 - Właśnie przyszedł do mnie starszy pan po 60-tce. Zatrudnia kilka dziewczyn,...

źródło: comment_x7JQ55Bp9um8YuolM0UxHGKeVlZDckUa.jpg

Pobierz
  • 61
@slepowzroczny:
"Ile na ZUS w 2019 roku?

Jeśli w 2018 roku podwyżka składki zdrowotnej w stosunku do 2017 wyniosła 22,66 zł, to w 2019 roku możemy spodziewać się miesięcznej składki w wysokości ponad 340 zł. Razem daje to ok. 90-100 zł miesięcznej podwyżki przelewu do ZUS, czyli prawie 1320 zł należnych składek ubezpieczeniowych."

https://www.pit.pl/aktualnosci/zus-2019-o-ile-wzrosna-skladki-zus-od-stycznia-2019-roku-933533

9% podwyżka ZUSU na pracownika może być dobijająca dla drobnego przedsiębiorcy.
@ropucha_paskowka: tyle, że realnie to są dużo niższe kwoty. Przy działalności składki ZUS są kosztem zmniejszającym dochód i tym samym podatek, składka na NFZ prawie cała jest odliczana od podatku. Realnie „żywej gotówki” to się płaci z 50 zł więcej niż rok wcześniej to nie wiem co to za biznes, którego taka podwyżka dobija. Oczywiście, w żaden sposób nie jestem zwolennikiem zwiększania obciążeń podatkowych ale myślę, że op dał tu niezłą
@ropucha_paskowka: Wydaje mi się, że nie do końca rozumiesz artykuł który przytoczyłeś. Składka ZUS społeczna i fundusz pracy wynika ze minimalnego wynagrodzenia, zaś składka zdrowotna wynosi 9 proc., przy czym podstawę wymiaru składki stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
W 2017 roku składki wynosiły 1172,56 zł, w 2018 - 1228,70 - wzrost o 56,14
Jeżeli w 2019 składka zdrowotna zostałaby podniesiona o
@krootki: ale to nie pierwszy rok w którym wzrosły opłaty. Co roku trochę wzrastają i doszły do takiego pułapu, że dalej nie opłaca się tego robić. Nie widzę w tym nic dziwnego, że pewna osoba przy malejącym dochodzie w końcu zamyka działalność.
@slepowzroczny: czyli zgadasz się ze mną, że opłaty wzrosły. Nie widzę w takim razie żadnego wprowadzania w błąd. Nie wiemy ile dla tego przedsiębiorcy wynosi próg opłacalności, ale faktem jest, że podatki wzrastają.

PS. Niski zus dotyczy tylko właściciela, a nie pracowników, więc nie wiem jaki to ma związek z historią. Tak samo rzekoma obniżka zusu dla drobnych firm.
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@slepowzroczny: to o jakie inne opłaty ZUSu ci chodzi? Przecież wskazałem ile wzrośnie i w tym roku ta podwyżka będzie jedną z najwyższych. Wystarczy trochę wyobraźni i pojęcia o prowadzenia biznesu, żeby wywnioskować że ta historia może być prawdziwa. ZUS to nie jedyne obciążenie pracodawcy.
@ropucha_paskowka: chyba właśnie nie masz pojęcia o czym piszesz i zachowujesz się tak jakby zasady wyliczania Zusu wprowadzili dopiero w tym roku. Ludzie się bogacą składki idą do góry. Takie było prawo i jest. Nikt tu nic nagle nie zmienił. A jak przedsiębiorcę niszczy składka która realnie dotknie jego kieszeń w granicy 50 zł to nie wiem czy on ma jakiekolwiek pojęcie o prowadzeniu biznesu. W takim wypadku może i lepiej
Mógł podnieść ceny ale starzy ludzie tak mają. Mój teść też prowadzi biznes ale żyje w swoim świecie cenowym. Sprzedaje po gównianych cenach i kupuje po gównianych cenach. Nie można mu mówić ile się wydało bo by zawału dostał. Sprawa ceny mieszkania została przemilczana bo gdyby usłyszał że mieszkanie kosztowało 350 tys zł to by zszedł z tego swiata. Teraz zapłaciłem 3900 u mechanika też nic nie wspominalem. I tak dziadek robi