Wpis z mikrobloga

#diy #elektronika #raspberrypi


2 dni temu pytałem Was o to jak sterować 12V LED stripem z RPi przez GPIO. Udało się znaleźć rozwiązanie.

Klasyczny tranzystor bipolarny by się tu zfajczył (leciałoby przez niego ~2A), więc musiałem użyć MOSFETa. Przy okazji nie musiałem myśleć o gainie jak przy bipolarnym - ot zwyczajnie przekroczę napięcie progowe na bramce i tranzystor jest w pełni otwarty :)
Mam kilka tranzystorów IRFZ24N i próbowałem coś z nim zrobić. Na Arduino działał mój przykład, ale na RPi już nie.
RPi na GPIO wystawia jedynie 3.3V a Arduino 5V. To był problem, bo moj MOSFET otwierał się dopiero przy przekroczeniu 4V (W dokumentacji szukać górnej wartości: Gate Threshold Voltage).
Po dłuższych poszukiwaniach po okolicznych sklepach (chcę to mieć na jutro a nie na "za miesiąc" wiec Aliexpress odpada) znalazłem piękny, błyszczący IRLZ44 który otwiera się już przy 2V! :)
Kolejny problem jaki napotkałem to: Jak w prosty sposób zasilać LED stripa 12V, RPi 5V i żeby wszystko się sprowadzało do jednego uziemienia. Szukałem konwerterów napięcia, kombinowałem ze voltage splitterem i nagle przyszło oświecenie! Ładowarka samochodowa z USB przyjmuje na wejściu 12V i na wyjściu mam 5V 1A :D
Zostało mi jedynie odebrać moje nowe MOSFETy, skleić to do kupy i będę miał jasną, budzącą lampę nad łóżkiem sterowaną przez WIFI :D
  • 7
W dokumentacji szukać górnej wartości: Gate Threshold Voltage


@Grizwold: No i to jest błąd numer 1. Ta wartość oznacza, przy jakim napięciu na bramce popłynie prąd rzędu 1mA (czasem 250uA) przy określonym napięciu dren-źródło. To jest do obliczania innych wartości (lustra prądowe itp).
Przy 5V ok, 3.3V zobaczysz, że będzie mało i albo spalisz feta albo gpio rpi. Użyj człowieku drivera i miejże spokój.
@zetisdead: Bo ze mnie elektronik amator jak z koziej... :P i tak jestem zadowolony z wyniku. Poza tym nie mialem pod ręką ESP, a RPi juz tak. Jedynie za złotówkę dokupilem FETa. Chce zobaczyc jak to sie sprawdzi i wtedy bede myślał