•  

Gdy normiki cisną mi swoje farmazony na temat komputerów wyrwane z haseł martekingowych to jako kontrargument iż mam rację pokazuję im to. Tłumacząc że to prehistoryczna podstawa ciągle zmieniających się standardów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    https://youtu.be/QnJ9k_Im_5w

pokaż spoiler #humorinformatykow #sysadmin #czarnamagia #linux #freebsd #siecikomputerowe #komputery

•  

@majsterV2: To najgrubsze na gorze czytalem , chuja sie nadaje...

•  

Moja ulubiona pozycja, to piękna matka najlepszych inspiracji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@mamut2000: Ale mam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@majsterV2: Anatomia PC fajna bo pokazuje architekturę procesora na poziomie rejestrów i bloków czyli prawie tak jak w układach cyfrowych. Reszty książek nie znam.

•  

Gdy normiki cisną mi swoje farmazony na temat komputerów wyrwane z haseł martekingowych

@majsterV2: Ale w typowych dyskusjach na temat komputerów, szczególnie pod kątem gamingu trudno mi powoływać się na wiedzę z architektury układów mikroprocesorowych bo trudno jest mi w ogóle spamiętać jakie ficzery architektoniczne ma ten czy inny, nowoczesny procesor. I zazwyczaj wychodzi dziwnie bo niby "pan informatyk" a nie zabiera głosu w dyskusji o kompjuterach ( ͡° ͜ʖ ͡°).

•  

@AdireQ: Wiesz czemu zdecydowałem sie na energooszczędne Eeepc?
      Normalny dysk twardy obsłuży, oraz po przyklejeniu huba usb z tyłu matrycy można wsadzić dodatkowe moduły radiowe.
      Zaś przy gnieździe mpcie jest tyle miejsca że można TPU wsadzić.
      Wada jest taka że będę musiał ogarnąć driver do GPU w Atom N450 aby szło bez problemów filmy w 1080p dekodować.
      Do tego nie ma tam złośliwego intel ME i jest prosty BIOS zamiast UEFI ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@majsterV2: ASUS Eee PC? Brzmi znajomo - to chyba jeden z tych niszowych laptopów których naprawa w serwisie jest nieopłacalna bo nie ma do niego części zamiennych w dobrym stanie (nieporysowanych obudów). Ale do eksperymentów? Czemu nie!

•  

@AdireQ: Nie warto brać 32bitowych, bo tensorflow nie zadziała.
      Bateria 71Wh za 100zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Zaś CPU 6,5W konsumuje a matryca może 2W.
      Zaś w psującym się hp 6510p bateria miała 55Wh i działała 6h.
      Jak będzie odtwarzał filmiki w 1080p to inwestuję w baterię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@majsterV2: Ja uczyłem się c++ z tego : https://books.google.pl/books/about/Podstawy_języka_C++.html?id=LwnQPgAACAAJ&source=kp_cover&redir_esc=y

z bsd też jakieś książki miałem jak jeszcze internet nie miał za dużo dokumentacji. Jako lajkonik długo nie umiałem ogarnąć fdiska ;p

•  

@majsterV2 napisz coś jeszce o tym eeepc. Używasz go tylko do łączenia się przez pulpit zdalny do normalnego kompa czy taka moc wystarcza Ci na ogarnianie neta/poczty /yt?

•  

@GRBAS: Mam problem z odtwarzaniem filmików w 1080p, zaś po rozbudowie ramu działa na tyle dobrze że streamy w 360p dają radę jak i cała masa usług w tle.
      Do pulpitu zdalnego to całkiem spoko opcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@majsterV2 masz na nim XP, czy jakieś mini distro z tylko potrzebnymi pakietami?

•  

@GRBAS: Pełny i bierzący Debian na 750gb hdd ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Nie warto brać 32bitowych, bo tensorflow nie zadziała.
      Jak będzie odtwarzał filmiki w 1080p to inwestuję w baterię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@majsterV2: nie działa Ci youtube, ale twardo stoisz przy tym, że machine learning działa? Co xD

•  

@carlo497: Działa youtube jako tako w 480p, tylko xserver mam zainstalowany dla ATI bo dysk jest z poprzedniego komputera.
      Jak dałem sobie radę z gównianym PowerVR to i z GMA dam sobie radę

•  

@majsterV2: tak? I co ciekawego w TF odpaliles na takiej maszynie? ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@GRBAS: hej ja ci odpisze, bo ten facet @majsterV2: to jakiś w chmurach chyba

miałem, w sumie dalej mam, asusa eee chyba 1001ha coś mi świta od lat co najmniej kilku, będzie 5 co najmniej, może nawet bliżej 10 -- i powiem ci, że bardzo sobie ceniłem ten komputerek. Noszenie kilkukilogramowego laptopa od zawsze zdawało mi się absurdem - taki padzik 1,1kg to od biedy wziąłem na zajęcia studiując -- i to cię chyba najbardziej teraz zainteresuje:

Używasz go tylko do łączenia się przez pulpit zdalny do normalnego kompa czy taka moc wystarcza Ci na ogarnianie neta/poczty /yt?

@GRBAS: why not both?
      tak jak można by się spodziewać po mojej uwadze co do wagi takiego klocka - wygoda jest dla mnie dosyć istotna i na tyle godzin siedzenia przy monitorze raczej nie powinna być ignorowana dla zdrowia -- stąd pracuje na komputerze stacjonarnym prawie tylko i wyłącznie. ale będąc na mieście pomiędzy zajęciami nie raz chętnie sobie gdzieś usiadłem na chwilkę i mogłem coś sprawdzić, czy poczytać spokojnie.
      Pamiętam taką sytuację, jak było tak przynajmniej raz, jak na studiach u prowadzącego w kanciapie pokazywałem projekt apki na iphona otwarty w xcode, który był zainstalowany na hackintoshu, który był w maszynie wirtualnej, która była na windowsie 7 do której łączyłem się na zdalny pulpit z xp ha ha ha :D jak to gościowi powiedziałem to go bardziej zaciekawiło niż projekt xD

ogarnij: komórka symulowana na symulowanym systemie na kompie wysyłającym stream przez neta live

masz na nim XP, czy jakieś mini distro z tylko potrzebnymi pakietami?

@GRBAS: skądże znowu! tak jak pisałem wyżej xpek - normalny xpek chodził sobie
      oczywiście coś tam ociosałem system z kompozycji i innych takich
      przynajmniej na tyle, że bez problemu oglądałem nie raz filmy w HD na zmodyfikowanych corecodecach v3 wpiętych w kmplayer (lub teraz potplayer) (720p na pewno, 1080p nie jestem pewien czy i jak chodziło, zresztą ekran za mały na 1080, a warunki chyba i tak niezbyt skoro oglądamy film na takim sprzęcie...)

a to jeszcze było co najmniej kilka lat temu, to jaki sprzet musi być dzisiaj na półkach?!

daj znać jeszcze jak coś
      pozdro

•  

@GRBAS: kurde jak przecież dzisiaj teraz można dostać komórkę za niecałe 500 zł, która ma lepszy sprzęt -- no to o czym my tu gadamy

+: GRBAS
    •  

@carbyne dziękuję za szeroki opis. Sam 4 lata temu uciekłem z podobnego sprzętu ze względu na przeładowanie stron flashem, co było bardzo odczuwalne na netbookach. Miałem wtedy fazę na korzystanie z prezi i onedrive.

Gorące dyskusje ostatnie 12h