Wpis z mikrobloga

Nie ze wszystkim się zgadzam, ale to bardzo ważny wywiad - naprawdę warto przeczytać. Oprócz tego co poniżej zaznaczyłem też o decentralizacji, o kościele, o PRL i o IPN. Warto przeczytać!

O 500+:

"Niedawno spotkałem na ulicy w Słupsku panią, która powiedziała mi, że 500 plus bardzo jej pomaga. Ona ma dzieci. I te dzieci wreszcie, po raz pierwszy w życiu, mogą wyjechać na wycieczkę. Powiedziała, że już więcej nie musi wypisywać zwolnienia, usprawiedliwienia, że dziecko jest chore. Bo do tej pory musiała oszukiwać… Ona to powiedziała, a mnie się przypomniało! Ja tak miałem w domu."


O "spotkaniach opłatkowych" w pracy:

"Ja wiem, jak wyglądają spotkania opłatkowe. Nie dlatego, że organizowałem je w ratuszu w Słupsku, bo nie organizowałem. Ale wiem, choćby z wcześniejszego doświadczenia z Sejmu, jak niekomfortowy jest opłatek z ludźmi, których się nie zna, a trzeba im składać dość intymne życzenia. "


O zwijaniu się państwa w małych ośrodkach:

"Słuchajcie, tam nie tylko uczą się dzieci z naszej miejscowości, my tam wypożyczamy książki. Tam się odbywają rady sołeckie, to jest jedno z dwóch miejsc publicznych, w których możemy się spotkać. Drugim jest kościół. I tylko on nam dzisiaj został…"

"… 20 proc. sołectw nie ma połączeń komunikacyjnych. Że nie jeździ tam ani pociąg, ani autobus…"


O słabości i mizerii państwa neoliberalnego:

"…Nieprawdą jest, że wolny rynek wszystko ureguluje."

"[państwo] podkopane przez neoliberałów wołających: wolny rynek! To wolny rynek sprawił, że 40 najbogatszych osób ma tyle bogactwa, ile biedniejsza połowa ludzkości. "

"To my jemy mięso, które jest zatrute, to my oddychamy powietrzem, które jest zatrute, a nie oni."


https://wiadomosci.onet.pl/kraj/robert-biedron-polityk-ktory-moze-namieszac/8yf8mfb

#lewica #antykapitalizm #liberalizm #kapitalizm #neuropa
Pobierz motaboy - Nie ze wszystkim się zgadzam, ale to bardzo ważny wywiad - naprawdę warto p...
źródło: comment_j3L2TcXa0KXgctUpNyxWEh2I7x42Rx6C.jpg
  • 33
@motaboy: No dobra, ale pytanie, gdzie on ten wolny rynek widział w Polsce? W Polsce są elementy wolnego rynku, ale on wciąż jest mocno sterowany + prawo które pozwala na patologiczne zachowania.
gdzie on ten wolny rynek widział w Polsce


@kk87ko0: Śmiem twierdzić że mamy go np. na rynku pracy, przez co pozwoliliśmy wepchnąć całą masę ludzi w prekariat. Wzbogacili się na tym nieliczni - stracimy wszyscy kiedy ci ludzie wejdą w wiek emerytalny. Zasadniczo kosztem całego społeczeństwa wzbogaciła się wąska grupa "przedsiębiorców" których na dodatek polecono nam wielbić jak zbawicieli i dobroczyńców.
Niedawno spotkałem na ulicy w Słupsku panią, która powiedziała mi, że 500 plus bardzo jej pomaga. Ona ma dzieci. I te dzieci wreszcie, po raz pierwszy w życiu, mogą wyjechać na wycieczkę. Powiedziała, że już więcej nie musi wypisywać zwolnienia, usprawiedliwienia, że dziecko jest chore. Bo do tej pory musiała oszukiwać… Ona to powiedziała, a mnie się przypomniało! Ja tak miałem w domu."


@motaboy: szkoda tylko że te 500+ nigdy nie
Pobierz D.....0 - > Niedawno spotkałem na ulicy w Słupsku panią, która powiedziała mi, że 500...
źródło: comment_MV7XcAMxrka1TkZAAKmnl6b0GaMgYSxD.jpg
@motaboy: Jeżeli wychodzi miej więcej, że państwo zabiera 60% pensji pracownika to nie możemy mówić tutaj o wolnym rynku na rynku pracy plus do tego wiele obostrzeń co do zatrudniania no i ostatni zakaz handlu pokazuje jak bardzo ten rynek nie jest wolny.
Oczywiście nie twierdzę, że dopiero wtedy jakby państwo zabierało 0% to moglibyśmy mówić o wolny rynku i zerowych regulacjach, bo ta granica jest dosyć płynna, jednakże w obecnej
Oczywiście nie twierdzę, że dopiero wtedy jakby państwo zabierało 0% to moglibyśmy mówić o wolny rynku i zerowych regulacjach, bo ta granica jest dosyć płynna, jednakże w obecnej sytuacji szalka przekrzywia się w stronę socjalizmu.


@kk87ko0: Przesadzasz. Klin podatkowy jest w Polsce jednym z najniższych w Europie, a nie działamy w próżni - jesteśmy członkiem większego organizmu, UE. W tej sytuacji rozważanie "co by było gdyby" jest bezproduktywne. Za to "uelastycznianie"
@motaboy: Jeżeli ze znacznie wyższej pensji zabierzesz nawet więcej % to może się okazać, że w kieszeni i tak więcej zostanie to tak w skrócie. Nawet jakby klin podatkowy był w Polsce najniższy to co z tego? Nie przekłada się to na to, że Polak może więcej kupić. I tak jesteśmy tanią siłą roboczą wciąż w Europie, ale to właśnie m.in. przez nakładane regulacje i złe zarządzanie.
Jeżeli ze znacznie wyższej pensji zabierzesz nawet więcej % to może się okazać, że w kieszeni i tak więcej zostanie


Oczywiście.

I tak jesteśmy tanią siłą roboczą wciąż w Europie, ale to właśnie m.in. przez nakładane regulacje i złe zarządzanie.


Ale to... Że co? Pokrętna logika.

@kk87ko0:
@motaboy: Polska montownią Europy? I oczywiście to nie jest pochlebna opinia, bo dalej tak jest, bo Polska ma niskie płace. Polska nie sprzyja innowacyjnemu biznesowi wewnątrz kraju, ale gigantom którzy chcą u nas postawić "montownie".
No zgadzam się


@motaboy: Nie możesz się nie zgodzić, bo ta rzecz wynika z obserwacji jak jest. Możesz się nie zgodzić, że to przez regulacje, uważając że to przez coś innego, ale sam fakt, że polska jest montownią, a nie innowacyjną gospodarka jest prawdą. Wystarczy spojrzeć na przekrój firm w Polsce i fabryk. Tam się w większości wytwarza z gotowych projektów, a nie tworzy.

Dlaczego tak jest? Jest wiele czynników, ale
załączam obrazek. Aż strach pomyśleć co by było gdyby nie wolny rynek


@Doman_60: a gdzie indziej słyszę od libów (i się z tym btw zgadzam), że wolnego rynku nigdzie nie ma i nie było xD
@motaboy #!$%@? mnie to ciągłe #!$%@? o tym że kilka najbogatszych osób ma tyle bogactwa co x ludzi. Ale co z tego wynika? Mają bo zabrali innym? Trzymają te pieniądze w skarbcu i się w nich kąpią? Zwykłe gadanie zazdrosnego socjalisty który by zabrał bogatym a oddał nierobom
@tallman: proszę - mamy pierwszego który gada o tym że „chce zabrać innym, bo sam nic nie ma”. Byli tu już tacy, którzy radzili mi sprzedać sprzęt Apple i rozdać, bo jestem niewiarygodny. A tu odwrotnie. I tak źle i tak niedobrze.

Oczywiście że zabrali innym. Nawet nie mam ochoty na ten temat dyskutować. Świat ma iść w lepszym kierunku a nie w kierunku dzikiego kapitalizmu gdzie bogacą się nieliczni. Rolą
@motaboy jeśli ukradli innym to niech skaże ich sąd. w kapitaliźmie bogaci sie każdy, tyle że posiadający kapitał bogacą się bardziej. Rolą państwa jest ochrona obywateli i egzekwowanie prawa.
w kapitaliźmie bogaci sie każdy, tyle że posiadający kapitał bogacą się bardziej.


@tallman: Tak jest w książkach i tak wyglądałby dziki kapitalizm. Na szczęście jesteśmy dorośli i dojrzali i taki kapitalizm z początków rewolucji przemysłowej już nie ma racji bytu.

Rolą państwa jest ochrona obywateli i egzekwowanie prawa.


A to jest twoje zdanie, na szczęście mocno odosobnione. Państwo ma znacznie ważniejsze role do spełnienia. W każdym społeczeńśtwie jest trochę dziwaków takich,
ludzie o takim samym zdaniu jak ja to nie leśni dziadkowie tylko ci obrzydliwi kapitaliści których tak nienawidzisz


@tallman: Jak często zmieniasz prześcieradła? Mam wrażenie że często zdarza ci się je obesrać od takiego fantazjowania.