Wpis z mikrobloga

@benio616:
Disclaimer: Jestem świeżo upieczonym socjalistą, więc mogę nie mieć najostrzejszych argumentów, a i mój światopogląd jest w miarę płynny

Kapitalizm polega na - duh - gromadzeniu kapitału przez jednostki. Jednostki muszą konkurować wobec siebie o kapitał - kapitalizm w naturalny sposób prowadzi do koncentracji kapitału i monopoli.
By bronić się przed naturą kapitalizmu przedsiębiorcy MUSZĄ - nie są źli ani złośliwi - pogarszać albo warunki pracy, albo oszukiwać konsumentów.

Jeśli
@Cepion: Znam tę krytykę kapitalizmu ale wciąż nie rozstrzyga ona problemu w socjalizmie, bo w zależności od przyjętego modelu problem ten będzie równy, większy lub zastąpiony zupełnie innym lecz większym problemem.
@benio616: Miło cię poznać :)
Z mojej strony głównym problemem z podejściem wolnościowym (jeśli dobrze rozumiem twoje stanowisko)
jest takie że daje ono mniej lub bardziej absolutną wolność wąskiej uprzywilejowanej osiągającej sukces grupie ludzi odbierając go szaremu człowiekowi.
Na przykład - absolutna wolność w zawieraniu kontraktu prowadzi do dzikiego kapitalizmu.
Wolność do czerpania zysków z kapitału - te zyski ciągnięte są z pracy ludzi, którzy nie mają wystarczająco dużo kapitału by
Fajnie że wchodzisz na tag i jesteś otwarty na nowe potencjalne sposoby postrzegania świata.

Muszę powiedzieć że sam przez długi czas byłem wolnościowcem/liberałem wiec wydaje mi sié rozumiem twój punkt widzenia.


@Cepion: pamiętam Cię z różnych religijnych dyskusji na wykopie, zawsze quality argumenty, stąd też mój zawód jak zobaczyłem Cię tutaj po stronie socjalizmu. Ja sam z kolei poszedłem trochę w drugą stronę. Trochę, bo socjalistą nigdy nie byłem, ale zmienił
@Doman_60: Oh, niestety nie zawsze quality argumenty ( ͡° ʖ̯ ͡°)
W każdym razie czuje się mile połechtany i dziękuję za komplement.

Moze zabrzmi to smiesznie, ale do zapoznania sie z teorią socjalizmu
skłoniła mnie sztuka. Z różnych przyczyn zacząłem sobie słuchać
utworów takich jak międzynarodówka czy warszawianka.
Stąd już było o krok od poszukania podstawowych informacji na temat socjalizmu,
gdyż szczerze mówiąc nie miałem o nim
Moze zabrzmi to smiesznie, ale do zapoznania sie z teorią socjalizmu

skłoniła mnie sztuka. Z różnych przyczyn zacząłem sobie słuchać

utworów takich jak międzynarodówka czy warszawianka.

Stąd już było o krok od poszukania podstawowych informacji na temat socjalizmu,

gdyż szczerze mówiąc nie miałem o nim zielonego pojęcia i było

to dla mnie bardziej słowo klucz enkapsulujące całe zło świata niż jakakolwiek spójna teoria.


@Cepion: jak dla mnie brzmi to całkowicie normalnie,
@Doman_60: Hej!
Przepraszam za późną odpowiedz.
Staram się ograniczać wykop, gdyż przez uzależniający mechanizm
stymulacji ośrodka nagrody pogarsza w widoczny sposób jakość mojego
życia i jakość mojej pracy.

Poruszyłeś kilka interesujących tematów, które chciałbym naświetlić z innej perspektywy.

Po pierwsze: jakie ryzyko ponosi kapitalista.
W najgorszym, katastrofalnym przypadku zostanie zdegradowany do klasy robotniczej.
Jakie ryzyko ponosi robotnik pracując w bankrutującej firmie?
Może nie dostanie wynagrodzenia przez kilka miesięcy?
Może będzie musiał