Wpis z mikrobloga

Mirki zrobiłem to! Spełniłem swoje postanowienie i odnalazłem północną granicę Imperium Rzymskiego. Błędnie uważa się za nią Wał Hadriana. Naprawdę był to Wał Antonina, 100 km na północ od słynniejszego brata. Oto jego pozostałości a wprawne oko dostrzeże ślady za mną. Najwięcej ich blisko miasteczka Bo'ness. W tym fundamenty małego fortu. Mur, był niższy i krótszy, ciągnął się stąd aż do Zatoki Clyde a forty były blisko siebie, bo aż co 3 kilometry. Główny wróg: "dzicy" czyli Piktowie/Kaledończycy. Ostatecznie Rzymianie też tworzyli forty, posterunki przyczółki na północ od muru, puszczali ekspedycje, nie udało się. Proto-Szkoci okazali się jednym z kilku ludów, który oparł się potędze Rzymu, nie tylko oparł ale w świetle problemów Rzymu w Brytanii nawet ten Rzym pokonał i po 2 wiekach Rzymianie wycofali się na południe za Wał Hadriana.

Więcej o najdalszych granicach Imperium opowiem w jednym z nowych odcinków na kanale #motyliglobus a okolicę Bo'ness wraz z Zamkiem Marii Stuart pokażę we vlogu o Edynburgu. Śledźcie #pannoramixtrip

#gruparatowaniapoziomu #imperiumromanum #graotron
Pannoramix - Mirki zrobiłem to! Spełniłem swoje postanowienie i odnalazłem północną g...

źródło: comment_OavwxpMnL9NRLKvAgycWooag57C65Ja5.jpg

Pobierz
  • 14
@Pannoramix: Po wuja august Klaudiusz się tam pchał. Kolejny problematyczny front do obstawienia, jeszcze więcej odległych garnizonów chętnych do obwoływania swoich pretendentów do purpury zamiast dogodnej granicy naturalnej.

Bezsensowny podbój tego wygwizdowia kładzie się cieniem na pozytywnym prócz tego dorobku augusta-pierdoły.
@Pannoramix: to jak już zatagowałeś GoT, to dorzucę ciekawostkę, że Mur jest odpowiednikiem Wału Hadriana, a Wał Antonina to planowany przez Aerysa Szalonego 'mały Mur', który miał być zbudowany trochę bardziej na północ ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Lonesome_road: Tak i nie. Ale bardziej "tak". Chodzi o to, że MArtin wzorował się na Wale Hadriana, ale raz wspomniał, że na "murach". historycznie Wał Antonina miał konotacje z fabułą GoT. Chodzi o Piktów i Kaledonów jako "dzikich"
Wołam przez MirkoListy plusujących ten wpis (35)

Sponsor: Grupa Facebookowa z promocjami z chińskich sklepów

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @Staraagrafka @Avenfo @toporow17 @Mektos @Armo11 @mieszko111 @SebX @WuDwaKa @Jonn @another_throwaway23 @ksab @Cinekk @turbojez @Mullek @maxsio1 @filczyk @gu1d0 @PdG_PL @Parowkowy_Skrytozerca @komakow @OSH1980 @Bushi13 @paymon @HDwebcam @pug_the_dog @123bloodraven321 @w_gs @MMARS @pawelkowy @Leta @
@Pannoramix: witam, w tym roku przeszedłem całą Wielką Brytanię od od zachodu do wschodu szlakiem Wału Hadriana, w przyszłym zamierzam powtórzyć ten wyczyn szlakiem Wału Antonina. Mogę liczyć jakby co na jakieś wskazówki, pomoc itp.