Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Wytłumaczy mi ktoś jak działa system kontroli trakcji? Skąd samochód wie, że koła się slizgaja i stąd ogranicza moc? Dzisiaj tak jechałem sobie po śniegu i miałem rozkmine jak to działa, a ale w sumie sam do końca nie wiem
#motoryzacja
  • 13
  • Odpowiedz
  • 1
@magucio Tak jak wyżej, przy każdym kole masz czujnik prędkości obrotowej, wykorzystywany też do układu abs. Do tego dochodzą jeszcze czujniki przeciążeń, na podstawie ich odczytu układ sterujący przez zadane algorytmy ratuje ci dupsko
  • Odpowiedz
@magucio: w okolicy piasty koła.

No i o ile sama kontrola trakcji (ASR) to dość prosta sprawa, to już kontrola stabilności toru jazdy (ESP) jest dużo ciekawsza i bierze też pod uwagę np. kierunek skręcenia kierownicy i nie tyle ogranicza moc co potrafi też przyhamować dane koło, albo zmienić bieg w automatycznej skrzyni w razie potrzeby.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@magucio: w łożyskach na piastach jest magnetyczny ring. Ten ring mierzy sobie czujnik ABS a dokładniej to obroty kola. W momencie gdy obroty kół się nie zgadzają lub są jakieś różnice to wtedy dohamowuje odpowiednie koło żeby wyrównać przyspieszenie lub zdusza silnik
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Atreyu: @wxx71: czyli czujnik abs potem wysyła impuls i komputer w samochodzie oblicza czy prędkość w każdym kole jest różna i jeśli tak, to ogranicza moc?
  • Odpowiedz
Wytłumaczy mi ktoś jak działa system kontroli trakcji? Skąd samochód wie, że koła się slizgaja i stąd ogranicza moc? Dzisiaj tak jechałem sobie po śniegu i miałem rozkmine jak to działa, a ale w sumie sam do końca nie wiem


@magucio: z czujników abs, blokuje koła albo ucina moc albo to i to xD
  • Odpowiedz