Wpis z mikrobloga

Mirki spod #prawo #prawopracy!

Godzinę temu dowiedziałem się, że mój kolega z "pracy" złożył pozew do sądu pracy przeciwko naszemu pracodawcy. Jeśli chodzi o ścisłość, to tak naprawdę jest to pozew przeciwko firmie, której usługi świadczymy (na zasadzie B2B - wiecie o co chodzi: faktura co miesiąc i high life, branża IT). Sprawę wytoczył o ustalenie stosunku pracy, a także domaga się wyrównania (około 20k) utraconych zarobków, które przysługiwałyby mu, gdyby był zatrudniony na UoP (chociażby dodatki za pracę w nocy). Wkurzył mnie tą informacją konkretnie, zwłaszcza że post factum poinformował mnie o tym, że podał mnie i jeszcze innego człowieka - naszego byłego team leadera, jako świadków w tej sprawie. Jako dowody pozałączał podobno wszystkie maile, które wysyłali do nas przełożeni, a które mogłyby świadczyć o tym, że wykonywaliśmy pracę, a nie świadczyliśmy usługę (np. załączał grafiki, jakie liderzy przesyłali do nas co miesiąc).

Czy powinienem się w ogóle martwić, że moje nazwisko pojawia się w odniesieniu do tej sprawy? Ani myślę zeznawać na szkodę mojej firmy. Jestem zadowolony z tej formy współpracy i nawet przez myśl nie przychodziło mi, aby wojować z nimi w sądach. To, że podał mnie jako świadka, nie zostało ze mną ustalone w jakikolwiek sposób. Złożył pozew około tydzień temu, a dziś podobno telefonicznie dowiadywał się, że do sprawy został już przypisany jakiś sędzia. Czy ktoś ma pojęcie jak ta sprawa dalej może się rozegrać? Według mnie on zrobił straszny idiotyzm. Firma to duża międzynarodowa korporacja. Poza tym ogromna część branży w ten sposób się rozlicza ze swoimi pracownikami/kontraktorami. Porwał się z motyką na słońce?

#pracbaza #praca #korpo #korposwiat
Pobierz moby22 - Mirki spod #prawo #prawopracy!

Godzinę temu dowiedziałem się, że mój kole...
źródło: comment_89XTCbV5L1zek3tRuz3ySEeQWcYUK2oJ.jpg
  • 27
@BrakPomysluNaNick: Jakiego łamania prawa? Świadczę usługę firmie i od początku zgadzam się na takie warunki, jakie zostały mi zaproponowane. On natomiast pracuje u nich nadal, a jednocześnie się z nimi chce sądzić. Też inteligentnie swoją drogą.
@nairoht: Nie za bardzo wiem, bo trochę mnie wkurzył tą łaskawą informacją i nie dopytywałem go specjalnie o szczegóły. No z tego co wiem, to my na B2B dostawaliśmy chyba trochę więcej, niż gdybyśmy robili to samo na UoP.
zapytaj przełożonego o ich prawnika bo nie masz nic wspólnego ze sprawą, a nie chcesz zeznawać przeciwko firmie i ponosić odpowiedzialności karnej


@Wsciekle_piesci_meza: i co prawnik zrobi? To powód zgłosił go na świadka i tylko powód może go cofnąć. Nie będzie się stawiał na rozprawy to dostanie grzywnę, a w ostateczności policja go doprowadzi.
@moby22: tzn znajomy ogólnie ma racje jeżeli macie grafik, podlegacie pod jednego szefa etc to są to podstawy do ustalenia stosunku pracy, ciekawe czemu mu tak na tym zależy
@nairoht: Zależy mu na tym, bo liczy zapewne na kasę. Poza tym ma pretensje, że po takim stażu nie dostał jeszcze UoP, a twierdzi, że zapewniali go, że dostanie.
@moby22: to bardzo ciekawe, z tego co się orientuję są 3 główne przesłanki przy ustalaniu stosunku pracy
Miejsce pracy
Czas pracy
I przełożony
Jeśli ma mocne dowody to ma połowę "sukcesu". Drugie pół zależy od tego jak była skonstruowana umowa i od prawników.
Z życia znam takie zabezpieczenia jak wynajem de facto miejsca pracy jako pwierzchni biurowej "kontraktorowi" itp
@Adams_GA: Nie wczytywałem się w paragrafy ale jeśli tu nie kłamią https://www.eporady24.pl/prawo_do_odmowy_zeznan,artykuly,6,194,1167.html
to cytuje:

"Ponadto świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej"

Jeśli to nie jest prawda to sprostuj to proszę.