Wpis z mikrobloga

Chciałbym złożyć komputer na używanych podzespołach (w miarę możliwości) i mam do wydania ok 1000 max 1200 zł. Chciałbym zapytać jakiej płyty głównej szukać do takiego zestawu, która byłaby najbardziej przyszłościowa?
Komputer będzie służył do internetu, ale też do sporadycznego montowania amatorskich filmików z wakacji (dla mojego taty).
Nie będzie ten komputer służył do grania, tylko do tych dwóch rzeczy. Za jakieś 4-5 lat chciałbym go zmodernizować bo pewnie będzie juz taka potrzeba, więc potrzebuję czegoś co będzie pozwalało na ulepszenie w przyszłości.

Jaki socket wybrać? 1151 jest ok?
Jaki procesor do tego? G4560 wydaje się być w porządku.
Do tego jakiś dysk SSD, pamięć ram z 16 GB (ewentualnie 8 na początku, a później kolejne 8 jak przekroczę budżet)
Czy karta graficzna ma tutaj duże znaczenie? Chodzi o czas renderowania filmów i to jak komputer się zachowuje podczas montażu - czy się będzie przycinał czy nie.
Ja osobiście używam GTX 660 i jestem zadowolony, wiem że używki chodzą po ok 300 zł.
Zasilacz z 500W wystarczy?

#komputery #pcmasterrace
  • 19
@zielone_szekle: Z tego co widzę, to bez dysku i widnowsa wyszło Ci 2400, a to grubo ponad budżet.
@Christophy: @cabeiu: Gdybym miał wziąć ryzena, musiałbym kupić płytę główną zgodną z AMD jak rozumiem?
Zasilacza nie mam jeszcze upatrzonego, na necie jest gdzieś czarna lista zasilaczy to na pewno będę sprawdzał, czy na niej nie jest, żeby nie zjarało podzespołów podczas renderowania filmików.
@Christophy: A grafika jest istotna podczas montowania filmików? Chodzi o to, aby program działał płynnie podczas montażu. Render może trwać dłużej, ale mojego tatę strasznie irytuje jak mu się przycina komputer podczas edycji filmu.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DanekRBI:
Chodzi o to że nie będziesz miał obrazu jak nie będzie grafiki w procesorze. 2200g ma wbudowaną (zintegrowaną) kartę graficzną, ale tylko po to głównie żeby wyświetlać obraz. Procesory jak na przykład 2600 czy 2700 nie mają tej karty, przez co jak włożysz nowy procesor bez integry to nie będzie obrazu, chyba że dołożysz jakaś zewnętrza (typową) kartę graficzną. Za te 4-5 lat to coś używanego weźmiesz w śmiesznej cenie
@TomdeX: Zbliżamy się coraz bliżej do mojego budżetu :) Zasilacz nie bedzie tutaj za słaby? Czy płyta główna w formacie micro-ATX jest gorsza od ATX czy różnią się tylko ilością złączy?
@DanekRBI: Nie jest gorsza, jest mniej gniazd przez to jest tańsza w budowie. Zasilacz do tego zestawu starczy, gorzej jak będziesz chciał dołożyć mocną kartę. Taki zestaw tylko z 2200g w stresie weźmie ci max 100W.
@TomdeX podał najlepszy możliwy zestaw, @DanekRBI ciężko będzie jeszcze bardziej zrzucić z ceny. Można wziąć tańszą obudowę, która będzie jeszcze gorzej wykonana. Można też brać zestaw pod Athlona 200GE + msi b450 tomahawk + oc athlona, ale cena/wydajność ma się to słabo w porównaniu do r3 2200g.