Wpis z mikrobloga

GORALENVOLK - PODHALAŃSCY PRZYJACIELE HITLERA

Po zajęciu Podhala przez III Rzeszę, we wrześniu 1939 roku, Niemcy wraz z niektórymi polskimi kolaborantami - Wacławem Krzeptowskim, Henrykiem Szatkowskim, Józefem Cukrem, Witalisem Wiederem - usiłowali udowodnić Góralom, iż nie są pochodzenia polskiego, tylko niemieckiego – góralskiego.

W tym celu stworzyli zakrojoną akcję germanizacyjną zwaną „Goralenvolk”. Wymyślono także niebieskie kenkarty (niem. Kennkarte), dowody tożsamości ważne na terenie Generalnego Gubernatorstwa, oznaczone literą „G” (Górale).

Przynależność do wyimaginowanego narodu przyjęło wówczas około 18% Podhalańczyków. Poza kartami identyfikacyjnymi polskimi i niemieckimi, na Podhalu wydawano również karty góralskie. Za ich przyjęcie obiecywano ochronę przed wywozem na przymusowe roboty do Niemiec i obniżenie podatków. Największym zainteresowaniem wśród południowych mieszkańców Polski „karty górala” cieszyły się w czterech miejscach. Były to miasta: Zakopane, Nowy Targ, Kościelisko i Szczawnica.

Wydano ich w sumie 30 tysięcy (ze 150 tysięcy dostępnych), co oznacza największą liczbę „Volksdeutschów” w GG. Gdy zrodziła się już idea powstania nowego narodu, wkrótce zaczęto myśleć również myśleć o powstaniu całkowicie odrębnego państwa marionetkowego, niewchodzącego w skład GG. Państwo to otrzymało nazwę Goralenland.

W 1942 roku doprowadzono do powstania Komitetu Góralskiego, który miał być zalążkiem państwa „góroli”, jednak szybko zakończyło się fiaskiem. Niemcy przez cały okres okupacji zdawali sobie sprawę z silnego patriotyzmu Podhalańczyków i obecnej na tych terenach tatrzańskiej partyzantki Polskiego Państwa Podziemnego. Działała tam Konfederacja Tatrzańska (jednym z członków był Józef Kuraś), która tropiła zdrajców Polski i niemieckich żołnierzy.

Pod koniec wojny Wacław Krzeptowski opuścił Zakopane wraz ze swoim majątkiem, nie informując o tym fakcie Niemców. Krótko po wyzwoleniu został złapany i skazany na karę śmierci przez Armię Krajową. W 1946 roku w Zakopanem odbył się pokazowy proces kierownictwa Goralenvolku. Zastępca Krzeptowskiego, Józef Cukier został skazany na 15 lat więzienia. Mniej ważni członkowie Komitetu Góralskiego otrzymali wyroki od 3 do 5 lat więzienia, a główni organizatorzy zdrady - Szatkowski i Wieder - uciekli wraz z Wehrmachtem przed zbliżającą się do stolicy Tatr armią radziecką.

Na zdjęciu:
Przewodniczący Komitetu Góralskiego Wacław Krzeptowski (w środku) podczas spotkania z Hansem Frankiem (z lewej) w listopadzie 1939 roku.

#wmrokuhistorii #historia #wojna #ciekawostki #polska #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #podhale #niemcy #ciekawostkihistoryczne #swiat
w-mroku-historii - GORALENVOLK - PODHALAŃSCY PRZYJACIELE HITLERA

Po zajęciu Podhal...

źródło: comment_nW2Fih3nL5GrBHSC8SVOmLKfDzl5vTW1.jpg

Pobierz