Wpis z mikrobloga

Hej mirki,
Wiem, że pytanie to było poruszane ze 100 razy, ale póki co nie udało mi się uruchomić programu na starcie KDE Neon.

Skrypt, który próbowałem uruchomić uruchamia program, wygląda tak:
#!/bin/bash
/home/rafal/Pulpit/UP.x86_64 -up -/home/rafal/Pulpit/Dokumenty

działa on bez problemu gdy jest odpalany z terminala
Nie działa gdy:
1. Dodaję ścieżkę do crontaba
crontab -e
i wklejam tę linijkę
@reboot /home/rafal/Pulpit/skrypt.sh
2. W kde w Uruchamianie i wyłączanie -> Samoczynnie Uruchamiane Programy -> Plik skryptu
3. Wklejanie ścieżki skryptu sudo nano /etc/rc.local

#linux #ubuntu
  • 9
  • Odpowiedz
@qarmin: w cronie być może Ci się to uruchomiło ale nie dla użytkownika, którym jesteś tylko np. root
2. powinno działać, jeśli dodasz adres skryptu
3. to samo, co dla odpowiedzi 1.
Jeśli chcesz, żeby się skrypt uruchamiał z zalogowaniem użytkownika (czy to do konsoli czy to do DE) możesz dodać go do /etc/profile.d/ jednak jeśli będzie logować się user Kasia to będzie próbować dostać się do pliku, do którego nie
  • Odpowiedz
@qarmin: "

W kde w Uruchamianie i wyłączanie -> Samoczynnie Uruchamiane Programy -> Plik skryptu"

a jak dasz co śtakiego w samoczynnym odpalaniu się programów? xterm -e /home/rafal/Pulpit/skrypt.sh
zakładając, ze kde korzysta z konsoli xterm (nie mam kde). No i sam plik sh musi być wykonywalny.
Bo jeżeli chcesz odpalić coś "konsolowego" to musisz ustawić to tak jak wyżej napisałem.

Chyba, ze się mylę ale wątpię ^^
  • Odpowiedz
@qarmin: a jak to odpalasz w crontabie? próbowałeś sh /home/rafal/Pulpit/UP.x8664 -up -/home/rafal/Pulpit/Dokumenty ???
na wszelki wypadek w terminalu nadaj mu prawo do wykonywania:

chmod o+x /home/rafal/Pulpit/UP.x86
64
  • Odpowiedz
@Praetorian2002: by odpali ćcoś po starcie sytemu w crontab musisz dodać @reboot. Inna bajka to taka, ze samo crontab -e musi odpalić bez polecenia root (czyli na swoim koncie) bo plik mu albo nie wystartuje albo odpali się pod root...

skumałem, że już drugi raz wołamy typa z ksywką reboot... :D
  • Odpowiedz
no tak, ale mi chodziło bardziej o składnie polecenia

zamiast /sciezka/do/skryptu.sh, to sh /sciezka/do/skryptu.sh

może nie ma zdefiniowanego nagłówka skyptu i crontab nie wie co ma z tym zrobić.
  • Odpowiedz