Wpis z mikrobloga

Dzis w tagach znalazłem Kyrie z mszy B minor Bacha,
w odpowiedzi przedstawiam Berliner Messe (pierwsze 3 minuty utworu to Kyrie) Arvo Parta, najwybitniejszego lub jednegi z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Pozornie minimalistyczne brzmienie utworów Arvo wcale nie wpisuje ich w poczet tego gatunku, kompozytor o swoim stylu mówił

"Odkryłem, ze wystarczy mi gdy pięknie zagrana jest pojedyncza nuta. Ona sama, albo cichy rytm, albo moment ciszy - przynoszą mi wytchnienie."


Dzięki jego słowom i uważnym sluchaniu możemy zidentyfikować przesłanie jego muzyki która oprócz piękna ma wydobyć w czlowieku prawdę płynącą z pogłębionej kontemplacji czy modlitwy.

zapraszam do słuchania

https://youtu.be/aYXXvZoi2hE



#muzykaklasyczna #muzykapowazna #muzyka#muzyka #minimalizm #muzykafilmowa #cytatywielkichludzi #katolicyzm
  • 4
@hiplit2137 o Sikorskim chyba w pracy mgr wspominałem, która była konkretnie o minimalizmie. Ogólnie to polecam też Góreckiego, jeśli chodzi o europejski minimalizm, też blisko Parta, ale oczywiście ma swój własny styl i niektóre utwory można pod ogólnie pojętym minimalizm podciągnąć. Polecam Symfonię Pieśni Żałosnych i Trzy utwory w dawnym stylu
dziękuję, ze zwróciłes moja uwage na kompozycje. Dla mnie muzyka obu, zwłaszcza arvo jest jedynie pozornie minimalistyczna (mozna sie kłócić co do jego starszych kompozycji). W muzyce Arvo fascynują mnie drobne przerwy, myślę, ze w ubogiej formie ukrywa sie bogactwo pustki i ukazuje się znaczenie ciszy, czego faktycznie w zachodniej muzyce trudno szukać (nie znam jej dobrze). Muzyka Arvo jest w ogromnej większości sakralna, w tradycji katolickiej, podczas mszy w tradycyjnej formie