Wpis z mikrobloga

@spoxman: Rozplanuj warzenie tak, że gdy schłodzisz RISową brzeczkę i przelej na cichą pierwsze piwo, z dna wybierz (przegotowaną dużą łyżką/chochlą) 1/3 gęstwy i dodaj ją do napowietrzonej brzeczki RISowej.

Im mniej przenoszenia, przelewania tym lepiej.
@yam-jest do Risa 24blg jedną trzecia gęstwy z session IPA 10blg? Na moje znacznie za mało, dałbym rzucając w ciemno 3/4 tego co znajdzie się w fermentorze, a najlepiej to po prostu wyliczyc na kalkulatorze, np MrMalty.

@spoxman
Zbieraj oczywiście bez chmielin a wiedząc, że będziesz z danego piwa zbierał gęstwę przyłóż się do filtracji po gotowaniu - zamieszać mocno, niech chmieliny ułożą się w stożek na dnie kotla, potem zlac od
@spoxman odmierzać należy dlatego, że absolutnie zawsze, dla okreslonej ilości piwa istnieje optymalna ilość drozdzy - stąd biorą się takie zjawiska jak over i underpitching.
Ja bym zadal cała gęstwę z tej session ipa ale musisz wziąć pod uwagę że w piwie z tak wysokim ekstraktem po wrzuceniu gęstwy, gdy fermentacja się rozkręci temperatura może skoczyć nawet o 4 stopnie wewnątrz fetmentora, miałem tak w jednym RIS 25blg. Jeżeli nie masz wystarczająco