Wpis z mikrobloga

warzyliscie taki wytwór jak Weizen Stout


@piwowarz_pl: to się nazywa dunkelweizen xD klasyczny styl z niemiec.

@bonifacy_pankracy: @lukaschels:

1,8kg pszeniczny
1kg monach II
80g pszeniczny czekoladowy
80g black (albo inny barwiacy)

chmielenie na 14 IBU czymkolwiek, do tego gwoździe i banany. wychodzi pyszniutki płynny banan w czekoladzie
@piwowarz_pl: moje ulubione grzyby do pszenicy, smakowo piwo na nich wychodzi bezbłędnie. jedyny problem jest taki że generują trochę siarki (zarówno starter jak i fermentująca brzeczka), ale przy rozlewie zanika. fermentację startuję z reguły w 16-18 stopniach otoczenia, po 2-3 dniach podwyższam do 20. generalnie często temperatura mi ucieka, ale nie wpłynęło mi to nigdy na ostateczny efekt. pitching - daję starter, chociaż mirki pisały że wlewały bezpośrednio z fiolki i
@TOP___BK dzięki wielkie za wskazówki, dużo mi rozjaśniły ;)
Dostałem opis owego weizen stouta i jednak dunkel to to nie będzie ( ͡º ͜ʖ͡º)
Chyba chodzi w skrócie bardziej o zasyp do stouta z zastąpieniem bazowego słodu na pszeniczny z fermentacja na grzybach weizenowych (zachowanie stoutowych ilości słodów palonych)
@TOP___BK przeczytałem Mirku opis do tego weizen stouta i wychodzi na to, że nazywa się on tak m.in. dlatego, że udział słodów palonych ma być konkretny, wyrazny i chyba to jest to co sprawia że nie jest on dunkelweizenem tylko weizen stoutem. Zasypem wyjściowym do stworzenia takiego piwa powinien byc raczej standardowy zasyp na stouta, do zmodyfikowania przez zamiane słodu bazowego na pszenicę no i oczywiście grzyby weizenowe, tak to przynajmniej widzę
@piwowarz_pl: spoko mirku ale ogranicz słody palone, ja daje 12% do stouta i w takim weizenie to by nie było najlepsze. proponuje 50% black czy inną carafę i 50% palony. najlepiej podrzuć butelke do oceny xD