Wpis z mikrobloga

53/100 Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta. Tak bardzo, że stres może wywołać u nich chorobę czy problemy z zachowaniem, takie jak agresja. Gdy kota spotyka jakieś niespodziewane „zdarzenie zewnętrzne” takie jak zmiana godziny podawania posiłku lub pieszczot, zdrowy pupil może wykazywać reakcje chorobliwe. Niektóre koty mogą źle znosić nawet przemeblowanie pokoju. Są to bowiem zwierzęta, które oczekują, aby ich właściciele zapewnili im otoczenie, które jest stabilne i bezpieczne.

Koty posiadają repertuar zachowań i gestów zmniejszających dystans (afiliacyjnych) oraz wchodzą w związki z ulubionymi ludźmi i zwierzętami. Wybierają również ulubionych towarzyszy do spania, wypoczywania, zabawy, dzielenia się jedzeniem, pielęgnacji czy ocierania się. Koty same inicjują kontakt społeczny z innymi zwierzętami lub opiekunami, a większość z nich śpi z jednym, wybranym członkiem rodziny. Często opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że sytuacje w których znalazł się ich kot mogą wywołać u niego stres. Do takich sytuacji możemy zaliczyć: remont, przeprowadzkę, pojawienie się nowego członka rodziny, ale także wakacyjny wyjazd czy nawet imprezę w domu.

Koty uwielbiają obserwować wszystko z wysokości. Dlatego warto w pokoju wstawić wysokie drapaki, po których kot będzie się wspinać, zamontować półki dla kota, z których będzie mógł w bezpieczny dla siebie sposób obserwować, co się dzieje. Można do tego wykorzystać szafę i umożliwić kotu wskoczenie na szczyt. Można również położyć tam transporter albo legowisko, aby kot mógł na górze odpoczywać i spać. Można też kupić syntetyczne kocie feromony – produkty te zwiększają w kotach poczucie bezpieczeństwa i wpływają pozytywnie na ich nastrój. Wnętrze można skropić walerianą czy kocimiętką. Są to zapachy, które koty lubią i chętnie przebywają w ich otoczeniu.

#100kocichciekawostek #koty #zwierzaczki #ciekawostki
sinusik - 53/100 Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta. Tak bardzo, że stres może wywołać...

źródło: comment_g0z9vxwRdGVOXqcq68IfO6glvd7JElwS.jpg

Pobierz
  • 39
Mój kot, brytyjczyk jak na zdjęciu, również wybrał sobie po domowniku do każdego rytuału. Przed snem leży na mnie i mruczy jak V8 wkręcane na obroty, poleży 30min i idzie spać do żony na poduszkę, zawsze tyłkiem w moją stronę. Za to do karmienia wybrał sobie córkę, odkąd jest już w stanie go karmić sama czeka na baczność pod jej pokojem aż się do szkoły zacznie zwlekać i nie da jej żyć,
Moja kotka za to nienawidzi kocimiętki. Pryskałem wiele rzeczy od drapaków po leżanki i dopiero zainteresowała się rzeczą, jak zapach minął.
@sinusik:

Gdy kota spotyka jakieś niespodziewane „zdarzenie zewnętrzne” takie jak zmiana godziny podawania posiłku lub pieszczot, zdrowy pupil może wykazywać reakcje chorobliwe.


a psikanie wodą w mordę nie powoduje stresu?

kreujesz siebie na znawcę, a tak naprawdę to nic nie wiesz
@sinusik: to chociaż weryfikuj to co wrzucasz, bo jak widać jeden wpis wyklucza drugi (nie chce mi się już szukać gdzie pisałeś o tym psikaniu), bo skoro zmiana czasu karmienia jest zła, a psikanie jest OK no to chyba coś tu jest nie tak.

i nie spinam się
Gdy kota spotyka jakieś niespodziewane „zdarzenie zewnętrzne” takie jak zmiana godziny podawania posiłku lub pieszczot, zdrowy pupil może wykazywać reakcje chorobliwe. Niektóre koty mogą źle znosić nawet przemeblowanie pokoju. Są to bowiem zwierzęta, które oczekują, aby ich właściciele zapewnili im otoczenie, które jest stabilne i bezpieczne.


@sinusik: Taki autyzm trochę ( ͡º ͜ʖ͡º)
@sinusik: przeprowadzka (przerabiane) czy jakieś większe przemeblowanie faktycznie może być stresujące ale zmiana pory podawania posiłków? Nie wiem. Myślę, że mój kot przyzwyczaił się do tego i nie daje #!$%@?. Wiadomo jak idę do roboty to daję mu żreć z samego rana ale jak w sobotę chcę sobie pospać to kot też grzecznie leży i czeka ( ͡° ͜ʖ ͡°) I tak je regularniej ode mnie. Jak