Wpis z mikrobloga

Kibice piłkarscy, a szczególnie zagorzali fani klubu sportowego Cracovia, mają co świętować, bowiem 28 lutego przypada Dzień Kibica Cracovii.

Klub i jego historia

Jest to najstarszy działający klub w Polsce, a jego historia rozpoczyna się w 1906 roku. Wtedy to właśnie piłkarze otrzymali swoje biało-czerwone koszulki. Są one wyrazem przywiązania do Polski. Klub na przestrzeni lat miał wiele wzlotów i upadków, ale mimo przeciwności losu, ma on miejsce w czołówce polskiego futbolu. Misja i wartość klubu nierozerwalnie łączą się z tradycją, zdrowym współzawodnictwem i tolerancją. Cracovia od początków istnienia podkreśla swoją wyjątkową filozofię. Klub posiadający tak piękne wartości skupiał i skupia wokoło siebie grupę równie wyjątkowych sympatyków.

Po I wojnie rozpoczął się najlepszy okres w historii “Pasów”. Porażki i sukcesy budowały późniejsze dzieje klubu. Koleje losu Cracovii są tak bogate, że można nimi obdarzyć niejeden klub sportowy. Niestety “Pasy” mają za sobą poważne problemy finansowe. Zła passa rozpoczęła się w latach dziewięćdziesiątych. Niejasności w kwestii własności gruntów, na których znajdował się stadion i brak funduszy doprowadziły niemal do bankructwa. Tutaj rozpoczyna się dział w kronikach klubu, który swój pozytywny koniec zawdzięcza oddanym fanom.

Siła w grupie

Grupa sympatyków “Pasów” nie mogła spokojnie patrzeć, jak ukochana drużyna przestaje funkcjonować z dnia na dzień i to z tak prozaicznego powodu, jak pieniądze. Wartości sportowe, tradycja, zaangażowanie piłkarzy i działaczy miały pójść w niepamięć przez nieporozumienia i finanse. Oddani Kibice nie chcieli się na to godzić. W akcie sprzeciwu zorganizowali oni 28 lutego 2001 roku manifestację. Na ulicy Basztowej zebrała się grupa fanów drużyny, młodsi i starsi szli w równym szeregu. Dzieliło ich bardzo wiele, wykształcenie, wiek, pochodzenie, ale łączyły silne emocje i oddanie klubowi. Wspólny cel zjednoczył ich do działania. Skandując hasła i niosąc transparenty udali się oni w stronę Urzędu Wojewódzkiego, gdzie grupę reprezentantów przyjęto na rozmowy z urzędnikami. Wszystko przebiegało w pokojowych zamiarach, jednak nie obyło się bez starć z policją, w wyniku których aresztowano kilkadziesiąt osób. Akcja kibiców odbiła się szerokim echem w prasie. Podkreślano szlachetny cel i walkę w słusznej sprawie. Manifestacja, a także zbiórki pieniędzy, przyniosły skutek i klub został ocalony od bankructwa. Kibice, mimo różnic w poglądach życiowych, zjednoczyli się i pokazali, że Cracovia jest ogromną wartością samą w sobie, dla której warto walczyć.

Tacy kibice świadczą o jakość Cracovii. Zbudowali oni oddaną społeczność wokoło klubu. Nie dziwi więc, że doczekali się własnego dnia. Dzień Kibica Cracovii został ustalony na cześć pozytywnego efektu osiągniętego w wyniku manifestacji. Śmiało można powiedzieć, że przywiązanie sympatyków do klubu sprawia, iż zasługują oni na własny dzień w Kalendarzu.

Basztowa 2001: https://www.wikipasy.pl/Basztowa_2001

#cracovia #krakow #lechpoznan #arkagdynia #sandecja #gkstychy #tarnovia #pilkanozna #ekstraklasa
fullversion - Kibice piłkarscy, a szczególnie zagorzali fani klubu sportowego Cracovi...

źródło: comment_NvqaeFG82f9Sjj7sf6WFyFPmRF08IW58.jpg

Pobierz
  • 8