Wpis z mikrobloga

Mój desktop to emerytowany (~8 lat?) i cichy Athlon II X2 250 z grafiką AMD Radeon HD7750 (pasywne chłodzenie!) z 4GB RAM, SSD. Bardzo chętnie zmieniłbym go na coś, na czym da się nadchodzące zapuścić gry - jednak mam dużo istotnych programów które podobno wymagają Win7x64. Stary komp i tak zostanie, ale chętnie uruchamiałbym najważniejsze programy także na tym nowym. Czy warto składać w tym roku, czy czekać jeszcze z rok/dwa? Jak widać nie zmieniam sprzętu często. Jakieś super-duper karty AI/neuronowe video, technologie pamięci i standardy złącz na które warto chwilę poczekać? Budżet ~4k PLN (na gołego blaszaka, bez obudowy, zasilacza, monitora, klawiatury i myszy).

#komputery

Składać komputer w tym roku?

  • Nie, czekaj. 41.7% (5)
  • Składaj spoko. 58.3% (7)
  • Inne /komentarz/ 0% (0)

Oddanych głosów: 12

  • 26
  • Odpowiedz
@login-jest-zajety: Chodzi o dużo drobnych aplikacji które obsługują zewnętrzne sprzęty (mierniki etc) symulujące porty szeregowe na USB i to nie są 2 cz 3 a raczej z 15, właśnie trochę brakuje mi wolnych numerów portów. Obawiam się, że ponowna konfiguracja każdego wirtuala mnie "zabije" czasowo, a trochę latek mam i nie idzie to błyskiem.
  • Odpowiedz
@Shadowglory: Pewnie jakieś Cyberpunk 2033 i co się tam pokaże, żona w #worldoftanks z kolei łomocze. Ze starszych - pewnie będzie Wiedźmin 3 którego na swoim aktualnym nawet nie próbowałem zapuszczać. Monitor prawdopodobnie jakaś panorama bardzo szeroka(!) i jako drugi ten który teraz mam od blisko 10 lat 1920x1080 24" - więc zbliżonej wysokości.

P.S. sporo rysuję w wektorach, w sumie komp chodzi niemal non stop po 20h, dlatego fajnie jakby
  • Odpowiedz
@bialy100k Jeden z lepszych momentów na składanie. Zawsze można czekać na ryzeny 3. generacji, które będą względnie niedługo, ale te 2. generacji to wciąż b. dobry zakup. Ceny ramu trochę pospadały, SSD są taniusie jak barszcz, karty grafiki - 1660 i 2060 z nowych oraz używane 1070/1080 to cenowa okazja w porównaniu do gówna jakie się działo jeszcze kilka/kilkadziesiąt miesięcy temu. Co prawda przy 4k raczej celujesz wyżej z grafiką, ale tragedii
  • Odpowiedz
Jeden z lepszych momentów na składanie.


@XkemotX: Ewentualne składanie dopiero gdzieś w czerwcu, nie dziś - albo alternatywnie w 2020-2021. Dość poręczną obudowę i w miarę sensowny zasilacz (OCZ) mam z jeszcze innego nieużywanego kompa - chyba, że zmieni się standard zasilania.
  • Odpowiedz
Jeszcze dorzucę, że najbardziej chodzi mi o bariery typu "zupełnie nowe standardy" - np. tak, jak było przy praktycznym przejściu z dysków IDE (długie złącza - takie jak używane w nagrywarkach DVD) na dyski SATA (małe złącze i nowe złącze zasilania), przejście z magistral starego typu na PCI i podobne zmiany. Poczekanie roku przy wymianie kompa co 8-10 lat to nie jest dużo :)
  • Odpowiedz
@bialy100k Raczej nie. No chyba że jakiś OCZ sprzed 2000 roku i biała (a raczej żółta) obudowa ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

2020-2021 dużo się zmieni. Nie czekałbym. Znowu może coś się zepsuć z cenami, nikt nie wie co będzie, ale teraz na serio idzie złożyć bardzo fajny komputer.

Jeśli chcesz to podrzucę jakiś zestaw ale muszę wiedzieć jaki to model zasilacza i obudowy, zwłaszcza tego drugiego, bo chodzi
  • Odpowiedz
@bialy100k A jak czekasz na rewolucje to w 2020-2021 ma być PCI-E x16 4.0 i SATA 4, poza tym nic się nie szykuje, a o ile mogę zrozumieć szał na SATA 4 to nie wiem czemu ludzie trzepią kitę do nowego pci-e jak różnice między x16 2.0 a 3.0 to 2-3% ( ͡° ʖ̯ ͡°)

W 2020-2021 też będą nowe sockety, jak zwykle. Więc pewnie walka AMD z
XkemotX - @bialy100k A jak czekasz na rewolucje to w 2020-2021 ma być PCI-E x16 4.0 i...

źródło: comment_Vz95LwFSyWVvT3vt4nQdNG7o2h3k82yG.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@XkemotX: Zasilacz OCZ600MXPS (600W, na liniach 12V ma 504W) Płyty główne 30x27cm się mieszą w obudowie, maksymalna długość grafiki ok 42cm przy ok 15cm wysokości (mierzone w środku obudowy). Pewnie sprzętów zupełnie pasywnych nie kupię, bo to trudno znaleźć.
  • Odpowiedz
P.S. Problemy z "małymi obudowami" znam, bo musiałem pod radiator do pasywnej karty ciąć elementy obudowy mini i obudowy zasilacza i jego wentylatora żeby zmieścić pasywny radiator do grafiki :) I raczej idę w AMD niż Intela.
  • Odpowiedz
@bialy100k Że AMD to się wie. Zasilacz w porządku. 30x27? Nie ma takiej rozmiarówki(?). Jest 30x24,4 i 30x33. Jutro coś złożę i zainteresowani zweryfikują. Wołam @TomdeX (mam nadzieję że się nie obrazisz ( )) bo jest ogarnięty.
  • Odpowiedz
@bialy100k BTX i uBTX to były w epoce kamienia łupanego Miras, dzisiaj są głównie MicroATX (uATX) które są wyborem pomiędzy większym ATX i małym mini ITX. Są jeszcze wielkie eATX, ale ich użytkownicy - tak jak ich płyty - normalni nie są ( )

Sprawdziłem jeszcze ten zasilacz i może być problemem, bo to staroć zwyczajnie jest. Ale to jeszcze zweryfikuję ( ͡° ʖ̯ ͡
  • Odpowiedz
Jeszcze dorzucę, że zawsze u mnie siedzi równolegle jakiś mały Linux, ale grać na nim raczej nie muszę i pliki w domu leżą na całkiem nowym i dużym NAS więc wielkiego dysku mi nie potrzeba - pewnie jakieś SSD z 512GB mi spoko starczy (mam 256 i nie jest ciasno).
  • Odpowiedz
Czy warto składać w tym roku, czy czekać jeszcze z rok/dwa?


@bialy100k: Procki AMD są w miarę przystępnej cenie, RAM i SSD tanieje i w sumie nie wiadomo jak za rok/dwa będą wyglądać ich ceny, mogą zdrożeć, według mnie najlepszym wyborem na teraz byłoby Ryzen 2600, który jest w miarę tani, a na dzisiaj jest wystarczający nawet do lepszych kart graficznych. 3 generacja Ryzena zaraz wychodzi i jeśli plotki się potwierdzą
  • Odpowiedz
@TomdeX: Prawdopodobnie będę przygotowany na zakup na początku lata - jak zwykle. Wówczas ceny nie są wykręcone w kosmos, a pasuje mi to tez innych, zupełnie "nie komputerowych" względów. W tej chwili jestem na etapie zbierania informacji i środków.
Czy płyty obsługujące Ryzen'a 2600 i 3000 (i ew. wyższe) są te same? Wówczas może po roku czy półtora wziąłbym mocniejszy model. Co rozważać z kart graficznych - koniecznie dwumonitorowe (lub nawet
  • Odpowiedz