Wpis z mikrobloga

Niech ktoś mi powie, w jaki sposób samemu nauczyć się matematyki na takim poziomie, żeby chociaż wiedzieć o co chodzi w tym artykule ?
Oczywiście podstawową matematykę ogarniam mniej więcej do całek, macierzy, limesów i jakiś tam podstaw analizy matematycznej. Czy jest to w ogóle możliwe? Od jakich książek zaczynać? Tylko tak, żebym sam mógł to zrozumieć.
#matematyka #nauka
  • 16
@deryt: no ważny pewnie tak, tylko jeszcze zależy dla kogo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No ja będąc po informatyce pewnie bym coś z tego wywnioskował ale w wielkich bólach raczej. Zależy co tam OP wcześniej studiował
@szwe: studiowałem chemię. Ten artykuł po prostu przelał moją czarę matematycznej goryczy, wiem że jest w moim zasięgu a i tak go nie kumam i to już któreś twierdzenie z kolei.
@deryt: jeśli mam opisać o co mi chodzi, to weźmy np. pierwsze lepsze zdanie, które mi się skopiowało:

Każde dwa nietrywialne odcinki na prostej rzeczywistej są równoliczne (w ZF) i funkcja ustalająca równoliczność jest bardzo porządna (np. w przypadku
@camelopardalis: jak chcesz to dogłębnie rozumieć to przydałaby ci się przede wszystkim teoria miary i teoria mnogości. Jak wystarczy ci, że zrozumiesz to po łebkach, choć z pewną intuicją, to vsauce zrobił fajny materiał na temat tego twierdzenia.

nietrywialność odcinków,

Tutaj odcinki to przedziały [a,b], (a,b) itd. Gdy a=b to mówimy o odcinku trywialnym.

równoliczność

Dwa zbiory są równoliczne, gdy są tej samej mocy. W przypadku zbiorów skończonych jest łatwo, bo
@deryt: no ważny pewnie tak, tylko jeszcze zależy dla kogo ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@szwe:
Przeczytanie chudziutkiej książki o teorii względności zajęło mi kilka miesięcy. Nigdy do niczego mi się to nie przydało poza dyskusjami z kolegą fizykiem.
Czy żałuję? Nie. Bo to bardzo ważna teoria i każdy powinien ją znać.
OP dodatkowo liźnie trochę ciekawszej matematyki jak liczebność zbiorów.

której


@camelopardalis:
Widzisz jak mikro
@dery @kolnay1: no tak, jak mi tak wszystko wytłumaczycie to ja zrozumiem, ale wszyscy wiemy, że taki sposób jest bez sensu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kolnay1: a polecasz jakąś konkretną książkę? (nie obwinię cię, jesli nie będzie w niej tego co bym chciał). Ważne, żeby nie zaczynała od takiego poziomu jak ten artykuł, który cytuję, no i nie musi też zaczynać się od "2+2".