Wpis z mikrobloga

Czy ktoś wie, jak dokładnie działają testy DNA? Jakich urządzeń się do tego używa itp.? Znalazłem coś takiego, ale jednak chodzi mi o dokładniejszy opis przebiegu z laboratoryjnego punktu widzenia:
"First of all, the DNA is isolated from the cells and millions of copies are made, using a method called 'polymerase chain reaction', or PCR.

PCR uses a naturally occurring enzyme to copy a specific stretch of DNA over and over again. Having lots of DNA makes the genetic code easier to analyse.

The DNA molecules are then split at particular locations to separate them into known 'chunks' and the code at those specific points is analysed to create a DNA fingerprint. The fingerprints from the two different samples are then compared to see if they match"

#pytanie #medycyna
  • 7
@chinskie_bajki: to poszukaj sobie dokladnie o tym jak PCR dziala sam opis metody.

generalnie metod badania jest baaaaaardzo duzo a pcr jest jedna z wielu.

jesli jesteś laikiem w tematach genetyki to zacznij od podstaw czym jest dna jak zbudowane jak dzialaja enzymy czym sa polimerazy i jak wogole dziedziczone sa poszczególne geny. jak kodowane.

generalnie zadales pytanie o cala dziedzine nauki niesamowicie skomplikowana i pelna zawilosci i nowinek technicznych. nie
@nicniemusze: właśnie chciałbym się dowiedzieć tego w jak najprostszej wersji, np. co samemu potrzebowałbym, aby przeprowadzić takie badanie, krok po kroku, jakich urządzeń, czy jest w tym dużo elektroniki, etc. Nie chcę wchodzić tak bardzo głęboko w temat, bo akurat genetyka kompletnie mnie nie interesuje, ot, zwykła ciekawość z cyklu "jak to działa". Opis wyżej by mi nawet starczył, gdyby rozwinęli to o urządzenia, jakie się stosuje na poszczególnych etapach, no
@nicniemusze: Jezusie, chcę się dowiedzieć, jak coś działa. Z czystej ciekawości. Prosto, jak dla laika, którego nie interesuje dogłębnie temat, ale chce wiedzieć kilka rzeczy. Nie chcę przeprowadzać badań. Czy to forum, to druga elektroda?
@nicniemusze: Ale ja nie oczekuję wytłumaczenia całego złożenia. Mi serio wystarczy opis w stylu (np. w odniesieniu do mikroskopii elektronowej): -> zostaje pobrana próbka metalu -> za pomocą urządzeń mechanicznych lub chemicznych jej grubość jest doprowadzana do grubości folii -> próbka jest umieszczana w komorze mikroskopu elektronowego -> z katody za pomocą ciepła emitowana jest wiązka elektronów (potrzeba do tego odpowiedniego materiału katody) -> wiązka jest skupiana na próbce, elektrony przez