Wpis z mikrobloga

Mirki, entuzjaści #it i #pcmasterrace prosiłbym o radę odnośnie cpu i mobo, planuje przesiąść się z mojego leciwego 4790k i h87 na 9700k i z390 - płytę nad jaką się zastanawiam to AORUS PRO albo MASTER (master ma deczko lepszą sekcję zasilania i DACa SABRE 9118 - reszta kwestii jest dla mnie kompletnie nie istotna) i teraz pytanie, do Was, czy na tej płycie dobrze się kręci 9700k czy warto brać tą płytę w tej cenie?
I teraz trochę dla znawców #audio i #audiofile czy warto dopłacać do mastera ze względu na DACa od sabre? czy różnica będzie w ogóle słyszalna?

Jeśli ktoś się zastanawia po co mi takie CPU to przede wszystkim #lightroom #photoshop i #adobepremiere oraz #muzyka a później gierki, może czasem kodowanie i jakieś 3d.

Dysk mam 1tb 970 pro i pytanie czy ta płyta wyciśnie z tego dysku maks? czyli powyżej 3,5gb odczytu?

Czy może czekać na kolejną generacje?

Zachęcam do dzielenia się opiniami i radami, z góry dziękuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S. Jak ktoś jest zainteresowany 4790k po skalpie z potencjałem do OC, Asrock h87 fatality i 16gb DDR3 Crucial Ballistix to dajcie znać, bo będę sprzedawać #sprzedam

#komputery #gry #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 10
@mowcaumarlych: tak z ciekawości pytam - skąd pośpiech? Nie lepiej poczekać na premierę nowych amd i wtedy podjąć decyzję? Też zamierzam zmieniać cpu mobo i ram. Cele podobne. Niby Intel lepiej wypada w adobe - tutaj to fajnie widać: https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Lightroom-Classic-CC-2019-CPU-Roundup-Intel-vs-AMD-1298/

Niemniej po premierze nowych zenów może już być to bardzo wyrównane, a dojdzie Ci przewaga w corach, która np w 3d ma już znaczenie. Zwłaszcza, że ta przewaga Intela wygląda na
@koomeet: widzisz dobrze wiedzieć o premierze AMD bo zupelnie tego nie śledzę. Ale znow żeby nie wpaść w bledne koło. Po premierze mój sprzęt straci na wartości i trudniej go będzie sprzedac, i tak w koło ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mowcaumarlych: mam aorusa z390 elite i 9900k i daje radę. Jak dotąd najbardziej bezbolesne OC jakie przerabiałem, ustawiasz 5.1GHz, dajesz trochę wyższe napięcia i idzie. Do tego sekcja zasilania ogarnia bez problemu. Jak nie potrzebujesz jakiś ficzerów wyższych płyt możesz spokojnie trochę zaoszczędzić i brać elite.
@mowcaumarlych: szczerze? lepiej upolować coś pokroju aima sc808 i mieć pełen wachlarz możliwości. procesory jak 9700k odradzam bo to jest okrojone cpu i lepiej mieć cpu które ma te smt/ht. no i też dodam że jeśli oprogramowanie od adobe to w grę wchodzi tylko intel jak dla mnie, amd cienko wypada w lightroomie i photoshopie
@mowcaumarlych: pod koniec maja będzie Computex i AMD prawdopodobnie wtedy zapowie ryzeny 3xxx. Będzie przesiadka z litografii 14nm na 7nm. Teoretycznie przeskok między 2xxx, a 3xxx ma być solidnie większy niż między 1xxx, a 2xxx. W tym momencie i tak nic nie wiadomo i dopóki nie będzie benchmarków, które nas interesują to cholera wie... Tak czy inaczej ja czekam ;). I mam przeczucie, że na ryzenie się właśnie skończy. Mój procek
@koomeet: no fajnie też czekam, ipc pewnie będzie wyższe i więcej rdzeni/wątków. sam osobiście na miejscu opa bym poczekał ale i tak nic się nie zmieni w stosunku kwestii wydajności procesorów amd w oprogramowaniu adobe, może jedynie rendering filmów będzie lepszy, ale lightroom i photoshop bazują na jednym silnym wątku a to obecnie nadal niestety zapewnia intel i sam jako grafik mogę to potwierdzić
@mowcaumarlych: w takim razie wziąłbym tego