Wpis z mikrobloga

#arduino #raspberrypi #majsterkowanie #pocztapolska

Można wynająć sobie skrytkę pocztową (30 zł jednorazowo, potem za darmo): https://www.poczta-polska.pl/paczki-i-listy/odbior/skrytka/
Trzeba jednak do niej co kilka dni chodzić i sprawdzać czy coś nie przyszło. Są skrzynki pocztowe nie z Poczty Polskiej, które oferują powiadomienia, ale są sporo więcej płatne. Nie opłaca mi się płacić ani chodzić i samemu sprawdzać, bo spodziewam się listu raz na kilka miesięcy.

Wystarczy mi sama informacja, że ktoś coś włożył do środka, a dokładniej otworzył drzwiczki.

Wpadłem na pomysł, że mógłbym do tej skrzynki włożyć jakieś mini Arduino albo Raspberry Pi, które by mnie powiadomiło, że ktoś otworzył skrzynkę (a więc prawdopodobnie cos włożył do środka).

Jak najlepiej to zrobić? Jakaś kamera i analizować zmianę obrazu (wpadające światło do środka)? Magnes lub obwód elektryczny, na który zareaguje przy zerwaniu obwodu przy otworzeniu drzwiczek? Jaki wybrać mikrokontroler? Do zasilenia powerbank? Jak przesłać dane? Jakaś karta sim?

I czy to jest zgodne z regulaminem poczty, że w skrzynce bo sobie coś leżało oprócz listów? @PocztaPolskaSA
  • 29
@mk321: Jeśli na poczcie jest ogólnodostępne WiFi, to może byś to jakoś dał radę zasilić, ale jeśli miałbyś zapewniać internet z modemu, to zasilanie na długo nie starczy i nie ma to sensu.
@Polinik: powerbank, który bym wymieniał co kilka tygodni/miesięcy. Lepiej przejść się raz na jakiś czas niż co kilka dni sprawdzać. Tylko ten mikrokontroler musiałby jak najmniej prądu ciągnąć.

No i żeby to wszystko było w miarę małe. Bo jak się okaże, że jednak nie można nic tam przechowywać oprócz listów, to żeby mi tego nie wyrzucili (przyczepiłbym do tylnej ścianki , to może by nie zobaczyli :D ).
@Heibonna: w sumie racja, nawet zwykła bateria (płaska 12V albo 18650 i to wymieniać). Tylko pewnie np. Arduino to wygodniej z powerbanka.

@ms93: z tym WiFi to fajny pomysł. Chociaż samo WiFi pewnie dużo ciągnie prądu. Modem wydaje mi się, że mniej. Przecież była akcja co przyczepiali bocianom modemy z kartami sim (co potem w Afryce zestrzeliwali te bociany, żeby kraść karty). To nie mogło być to duże ani dużo
@mk321: Rpi0, bez żadnych dodatków, bez monitora, w trybie idle ciągnie ~80mA. To nawet przy 20Ah powerbanku od Xiaomi styknie raptem na 10 dni. A Ty potrzebujesz jeszcze zasilić tym jakiś kontaktron albo czujnik odległości + modem.
Powiedzmy, że tydzień pociągnie, ale to nie będzie "co kilka tygodni/miesięcy" ani małe -- bo taki powerbank jest dość duży.
@mk321:

Poza tym mam już pomysł na optymalizację. Cały czas jest tylko aktywne urządzenie do sprawdzania czy zmienił się obraz / zerwał obwód. A moduł WiFi/modem wyłączony. Jeśli wykryje zmianę, to dopiero włącza moduł komunikacji i daje zasilanie. Tylko wtedy go potrzebuję, żeby wysłać powiadomienie.


Trochę się nakombinujesz, żeby to działało bezobsłógowo i bezproblemowo. Już prędzej lepiej ogarnąć jakiś ESP i pieprznąć pod niego moduł gsm i wysyłać sms'y

https://www.ebay.co.uk/p/Sim800l-Module-GSM-GPRS-SMS-With-Antenna-for-Arduino-Raspberry-Pi-Esp-12-Te873/16019230588
Chociaż samo WiFi pewnie dużo ciągnie prądu. Modem wydaje mi się, że mniej.


@mk321: Źle ci się wydaje. Modem ciągnie bardzo dużo prądu, szczególnie jeśli chcesz używać internetu. Zastanów się na jaki dystans musi dolecieć sygnał w przypadku transmisji komórkowej, a ile jest zwykle do routera - to obrazuje różnicę w mocy nadawania.

Wyłączanie modemu/WiFi ma sens, ale to może być awaryjne.
@Kryspin013: @Polinik: Tak w sumie to po co to ma pracować cały czas?
@mk321: ESP-01 powinno dać radę wysłać mail albo inaczej skomunikować się ze światem (PW na wykopie lol)
wrzucasz deep sleep caly czas i otwieranie skrzyniki jako reset. jak ktoś otworzy wykonujesz kod wysłania do świata i dale spać do kolejnego otwarcia
@wytrzzeszcz akurat to tak nie działa że spać do kolejnego otwarcia, maksymalny timer na esp8266 jest do ~80min, więc i tak musi się włączyć. Może wtedy wysłać tzw. sygnał "heartbeat" i iść dalej spać. Otwarcie drzwiczek dać po inny pin z przerwaniem i będzie działać. Moje esp na baterii 18650 z czujką co 20s trzyma ok. 9 dni.