Wpis z mikrobloga

@ysqx: sprawa jest bardzo prosta. Wejdz na strone microsoft i sprawdz po ile sprzedaja takie klucze. Porownaj cene z kluczem, ktory chcesz kupic z innego zrodla i sam sobie odpowiedz na to pytanie. Na takim eBayu mozna znalezc takie klucze za 15-20 zl. Wlasnie znalazlem na allegro aukcje za 35 zl. Czy sa one legalne? Czy to pytanie zakrzywia nieco rzeczywistosc?

Nie obwiniam Cie oczywiscie.
@Cumpelnastodwa: @ysqx: @ysqx: Sprzedają używany soft, który najpewniej był przypięty tylko do jednego sprzętu - odkupili od firm sprzęt i próbują sprzedać klucze dalej - klucze często się aktywują, ale to nie musi być wcale trwały stan rzeczy. MS wydaje mi się nie do końca chce z tym walczyć bo jednak zależy im na tym żeby jak najwięcej komputerów miało Win10 - wtedy koszta supportu starszych wersji systemu operacyjnego
@Cumpelnastodwa: no nie do końca
bo jak wbijesz na stronę microsoftu to taka wersja kosztuje 1,1k jakoś
a np na stronie xkomu czy morele kosztuje koło 600. Więc sama cena tutaj może nie być do końca miarodajna.
W każdym razie to co się dzieje na allegro ofc nie pozostawia wątpliwości. Jedna tutaj są to sklepy wystawiające fakturę etc. No ale właśnie rozstrzał cenowy jest taki że zgłupiałem.
@ysqx: Nie znam sie na xkomie ale zobacz na to:
https://www.x-kom.pl/p/248984-system-operacyjny-microsoft-windows-10-home-pl-64bit-oem-dvd.html

To jest wersja OEM. Z tego co wiem, to takiego windowsa nie mozna kupic bez komputera, na ktorym bedzie on zainstalowany. A wiec licencja bedzie legalna jezeli komputer kupisz w xkom-ie. Jezeli sam windows to juz jest zlamana licencja.

Na stronie MS masz wersje pudelkowa/pendrivowa/digital, ktora mozesz przeinstalowywac ile Ci sie podoba i na jakim komputerze Ci sie podoba. Nie
@Koliat: tak, masz racje. Wlasnie tak to robia. Ja odpowiedzialem na pytanie o legalnosc czegos takiego. Jak wiesz, jezeli nie masz fizycznej czesci tego komputera, na ktorym byla ta licencja, to taki zakup jest nielegalny. Oczywiscie ludzie o tym nie wiedza.

Powstaje zatem pytanie: po co placic za cos 122 zl jak mozna 33 zl, biorac to z allegro? To taki sam nielegal jak kazdy inny.
@ysqx: Nie jest legalny w świetle prawa. To są licencje już użyte, a następnie przeniesione z innych komputerów (najczęściej jako upgrade z kluczem od np. Windows 7). Na dodatek OEM. Często licencje studenckie Dreamspark.

Aby licencja była legalna muszą być spełnione następujące wymagania:
- fizyczny sticker (COA) z kluczem i licencją systemu
- faktura lub paragon zakupu systemu na twoje imię i nazwisko od autoryzowanego resellera Microsoft
- nie może być
@FightMaker: Czy moglbys wyjasnic o co chodzi z wersja OEM? Mozna kupic wersje OEM z x-komu? Wydaje mi sie ze nie mozna skoro mowimy juz o zlozonym komputerze. Czyli dla przykladu, chcialbym sobie kupic windows 10, a mam na komputerze linuxa. Czy moge kupic OEM? Czy wersja OEM odnosi sie wylacznie do "nowych" komputerow? To jest strasznie zagmatwany temat.
@Cumpelnastodwa: Możesz kupić z takiego x-kom nawet bez ich komputera. Wystarczy że sam sobie go złożysz i już stajesz się Original Equipment Manufacturer. Licencja OEM jest wówczas legalna. Za kilka lat gdy postanowisz złożyć sobie nowy komputer (nie kupisz już gotowca, tylko sam złożysz z kupionych podzespołów) to możesz nawet przenieść licencję OEM na swój nowy komputer i to również będzie legalne.
@Cumpelnastodwa: Różnica między OEM a BOX ogranicza się tylko do:

OEM:
- jest niezbywalny, a więc nie masz prawa (jako jego nabywca) oddać go komuś innemu (samej licencji/nośnika), nie możesz go również odsprzedać
- musi być rejestrowany na nowym komputerze którego sam składałeś (więc instalacja np. na laptopie czy jakimś gotowcu odpada bo łamiesz licencję).
- możesz przenieść licencję na inny PC składany przez Ciebie

BOX:
- jest zbywalny -
@FightMaker: Jezeli chodzi o licencje BOX, to nie mam watpliwosci. Sam takowa posiadam, wlasnie na windowsa 10. Mam tez wersje OEM, na swoim Microsoft Surface Pro 3, ktora ma jeszcze licencje na Microsoft Office.

A zatem: Wersje OEM z x-komu mozesz zainstalowac jedynie na NOWYM komputerze? Czyli nie mozesz zrobic upgrade systemu na komputerze uzywajac wersji OEM. Mozesz jedynie zainstalowac ja na swiezym sprzecie. Mam racje? Pytam o to samo, zdaje
A czy składałeś samemu ten komputer?


@FightMaker: O, to jest dobre pytanie. Dzieki za nie. Troche mi to rozjasniles. Czyli nie ma znaczenia kiedy nabede wersje OEM, grunt zeby byla ona zainstalowana na komputerze, ktory sam skladalem, nawet jezeli bylo to kilka lat temu?

Teraz juz to rozumiem. Czyli jak kupie komputer od firmy i bede chcial zainstalowac na nim nowa, nabyta przez siebie wersje OEM, to bedzie to nielegalne.
Jak
Teraz juz to rozumiem. Czyli jak kupie komputer od firmy i bede chcial zainstalowac na nim nowa, nabyta przez siebie wersje OEM, to bedzie to nielegalne.

Jak zloze komputer sam dla siebie i kupie wersje OEM, to bedzie to legalne bo ja "wytworzylem" ten komputer.


@Cumpelnastodwa: Dokładnie tak to wygląda. OEM jak sama nazwa wskazuje - jest przeznaczona dla twórców komputerów (do rejestracji na sprzętach które "wytwarzają"). Twórcą komputera natomiast jest