Wpis z mikrobloga

Wołam @Moderacja : @a__s: @m__b:, pomimo zgłoszeń wielu użytkowników @binuska nadal zamieszcza nieprawdziwe informacje i dostosowuje historię do swoich przekonań. Rozumiem, że rozpowszechnianie takich informacji na tagach naukowych jest tolerowane i nikt z moderacji/administracji nie widzi w tym problemu?

We wpisie (https://www.wykop.pl/wpis/40418133/kaplica-sw-trojcy-na-zamku-lubelskim-jest-jednym-z/) twierdzi, że „w Kaplicy Św. Trójcy na Zamku Lubelskim znajdują się słowiańskie malowidła z czasów Bizantyjskich, powstałe na początku XV wieku. Polichromia pokrywa niemal całą powierzchnię sklepień i ścian, opisana jest słowiańską azbuką używaną wtedy przez Jagiellonów”.

W rzeczywistości w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim znajdują się bizantyńsko-ruskie (nie słowiańskie) malowidła z początku XV wieku. Zachowane napisy fundacyjne wykonano w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Głagolica była pierwotnym alfabetem tego języka, użycie słowa azbuka nie ma tu najmniejszego sensu. Ponadto w Wielkim Księstwie Litewskim językiem państwowym i kancelaryjnym był język ruski (niektóre źródła podają też polski i łacinę).

Wg binuski „w 1421 roku wielcy słowiańscy bohaterowie Husyci, obrońcy rodzimej wiary po rozbiciu krzyżowców ofiarowali tutaj swój czeski tron wielkiemu wodzowi Władysławowi, przy którym walczyli min. pod Grunwaldem.”

Rzeczywiście Jan Hus w odpowiedzi na list Jagiełły, gratulował zwycięstwa i pisał o nim, jak o sukcesie wszystkich Słowian nad niemieckim żywiołem. Jednak wiązanie husytyzmu, ruchu religijnego i politycznego z kulturą słowiańską to niczym nie poparta manipulacja szanownej autorki.

Wg binuski „na polichromii występują wzory tradycyjnie słowiańskie, jakie były powszechne w czasach Bizantyjskich, min. ornament rozgałęziającego się kwiatu życia. Na samych freskach natomiast fragmentami przedstawiono znaczące wydarzenia z historii Słowian”.

W rzeczywistości przedstawiają serię scen o tematyce religijnej. Jako najważniejsze, na sklepieniu prezbiterium znalazły się przedstawienia: Chrystus w majestacie; Duch św. w postaci gołębicy; Cherubiny; Serafiny; Trony; Archaniołowie: Michał, Gabriel, Rafał, Uriel; Aniołowie; św. Jan; Matka Boska. Na sklepieniu nawy: cherubiny, tron Boży (Etimazja), aniołowie niższych chórów, symbole ewangelistów.

Wg binuski „u stóp Spasa Wszedzierżyciela na zworniku, widoczne jest godło Jagiellonów, słowiański podwójny biały krest tzw. krzew życia na czerwonym polu tarczy herbowej. Przedstawienie to oznacza oddanie się pod władanie Carowi Niebiańskiemu, od prawej strony krestu zaczajając jest Prawia, Sławia i Chwała”.

W rzeczywistości u stóp Chrystusa, na zworniku, widoczne jest godło Jagiellonów: podwójny biały krzyż na czerwonym polu tarczy herbowej (historycy nie wskazują na słowiańskie pochodzenie). Przedstawienie to zaznacza poddanie się władcy królowi Wszechświata.

Źródła:
Koziarska-Kowalik J., Kaplica zamkowa w Lublinie, Lublin 1997.
Różycka-Bryzek A., Freski bizantyńsko-ruskie fundacji Jagiełły w kaplicy Zamku Lubelskiego, Lublin 2000.
Walicki M., Malowidła ścienne kościoła Św. Trójcy na Zamku w Lublinie, [w:]Studia do dziejów sztuki w Polsce, t. 3, Warszawa 1930, str. 1–92.
Walicki M., Polichromia Kościoła Św. Trójcy na Zamku w Lublinie, [w:] „Ochrona zabytków”, R. 7, 1954.
Tadeusz Brajerski, Język staro-cerkiewno-słowiański, Lublin: Redakcja Wydawnictw KUL, 1990, s. 58, ISBN 83-228-0207-2, OCLC 830062961.
Stanisław Bylina: Rewolucja husycka. Przedświt i pierwsze lata. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2011.
http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/freski-w-kaplicy-trojcy-swietej/

Link do mojego poprzedniego wpisu o nadinterpretacjach binuski: https://www.wykop.pl/wpis/40714979/binuska-kolejny-raz-zamieszcza-nieprawdziwe-inform/

Wołam plusujących @manngoth, @p0l0ck, @cys1o, @mannoroth, @sikejsikej, @Tyfus, @j0seph, @TranzystorowyCzlowiek, @CzarnyFlamaster, @cypisek84, @bakayarou, @Fako, @marsnapada, @Powstaniec, @ZukA07B, @Billybob, @chodzmywdeszcz, @koraki, @Ghooz, @niechswiatplonie, @panczekolady, @ostry_zarost, @Furion, @DumnyPomidor, @Czymsim, @szamaan, @Tuff, @gumiguta

Wołam również zaznajomionych ze sprawą @ignore48 @HorribileDictu @michelney @satanic @wezowy @SnowFox @Zwiadowca_Historii @OjciecMarek

#slowianie #historiapolski #lublin #polska #jagiellonowie #historiaslowian #husyci #epokavilka #starszezwoje #ciekawostkihistoryczne #prawoslawie #slowianskapolska #bukwica #malarstwo #cerkiew #chram #bizancjum #arianizm #sztuka #religia #starowiercy #bekazkatoli #afera
panidoktorodarszeniku - Wołam @Moderacja : @as: @mb:, pomimo zgłoszeń wielu użytkowni...

źródło: comment_tnOqiylXSuGUNiJWJwwZhEYtJY6SrSoE.jpg

Pobierz
  • 22
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@pani_doktor_od_arszeniku: szanuję za poważną, podpartą dowodami odpowiedź na wysokim poziomie, rzadko się takie rzeczy ogląda.

Same malowidła mnie zainteresowały jak czytałam wpis binuski (swoją drogą - czy można to oglądać w ramach zwiedzania obiektu?) ale słowianie to mnie mocno w tym wszystkim zdziwili, widzę zupełnie przypadkowo słusznie.
@Ghooz: nie martw się, ja kiedyś dałam jej suba :/

@MK-Ultra: nie robię sobie większej nadziei, ale warto próbować.

@mozgogrdyczka: freski nawet na fotografiach wyglądają obłędnie, niestety na żywo nie widziałam

@sebastiann: rewolucji z tego nie będzie, było już tyle zgłoszeń i nadal spamuje tagi

@scruffy-duffy: ruski troll, nic innego nie przychodzi mi do glowy. Popatrz na jej znaleziska, tam wrzuca trochę inne treści.

@powsinogaszszlaja: Ty