Wpis z mikrobloga

Jestem w Nova Prata w Brazylii, a w zasadzie to niedaleko Novej Praty, 8 km od miasteczka. To właśnie w tych okolicach w 1890 roku pojawili się jedni z pierwszych Polaków, którzy w wyniku kryzysu i wielkiej biedy w Polsce postanowi szukać swego szczęścia w Brazylii. Wykarczowali otrzymaną od Stanu Rio Grande do Sul ziemię i zajęli się rolnictwem. Moim gospodarzem jest Kariane Modelski. Jednymi z tych pierwszych przybyłych Polaków byli jej pradziadkowie.

Rozmawiamy po Polsku, cały dzień i cały wieczór odwiedzamy Polskie kaplice, cmentarze i mieszkających po drodze Polaków. Znaczna część z nich wciąż mówi trochę po Polsku. Opowiadają o ciężkiej pracy na roli i mglistych wspomnieniach ojczyzny, jakie znają od swoich przodków.

Najlepsze jednak jest w domu Kariane, która pasjonuje się polskim rękodziełem. Od 28 lat szydełkuje i robi pisanki, które zna w stanie Rio Grande do Sul większość Polonii. Nauczyła się tego od babci.

Zobaczcie film. Niedługo wysyłam paczkę do mojej dziewczyny, więc jak ktoś chce kupić pisankę to Kariane będzie szczęśliwa, jak się pewnie domyślacie, nie zarabia na tym wiele. Oczywiście nie biorę dla siebie nawet złotówki, 1 pisanka kosztuje 35 zł - mój Paypal mat.jakubowski@wp.pl - uzbrojcie się w cierpliwość bo te pisanki wyśle do Was dopiero jak wrócę do Polski, czyli ja kilka miesięcy.

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu #brazylia #historia

Zrobiłem listę na mirkolisty: Podróże Śladami Polaków (kontynuacja #podrozemateoaka) - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę.

https://mirkolisty.pvu.pl/list/101xzbXKr1a3QQkZ
mateoaka - Jestem w Nova Prata w Brazylii, a w zasadzie to niedaleko Novej Praty, 8 k...
  • 20
Mój ostatni gość wczoraj. Kariane mówiła, że wstydzi się mówić po polsku bo rzadko kiedy ma z kim rozmawiać. Usiedlismy z nim, ale mówił do mnie po portugalsku, krepujac się mówić po polsku. Kariane powiedziała, że ja nie mówię nic po portugalsku i ona sobie od nas idzie, wtedy on będzie musiał mówić po polsku.

Kariane wyszła. A wtedy mój towarzysz spojrzał na mnie i powiedzial: "wutkie pijesz?"

Polewał na szklanki więc
mateoaka - Mój ostatni gość wczoraj. Kariane mówiła, że wstydzi się mówić po polsku b...

źródło: comment_CdgSab2SaFiD5VNEZFRj4wYihBOVt8GR.jpg

Pobierz
@mateoaka: nie czepiam sie ale w 1890 polska nie istniala, a co do tej 'biedy' to dramat byl w galicji z ktorej w tamtym czasie emigrala masa ludzi, reszta zaborów (stara kongeresówka/ksiestwo poznanskie) trzymala sie calkiem ok jesli chodzi o ekonomie/gospodarke.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mateoaka: Wykonujesz świetną pracę, szukając śladów polskości na drugim końcu świata. To na pewno też mile doświadczenie dla osób, z którymi się widujesz, że mogą Ci opowiedzieć swoją historię i wzmocnić więź z krajem, który dla nich jest tak naprawdę abstrakcją. Czwarte pokolenie, a biało-czerwone barwy i język żywy. Brawo dla pani Kariane.

PS Jako że zwiedzałeś Urugwaj, to rozumiem, że mówisz po hiszpańsku?