Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Dzień 94/100

Czy kiedyś naprawią tagi?

Takiego

Choja – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Zbuczyn

We wsi mieszka około 160 osób.
Od nazwy wsi swoje nazwisko wywodzi ród Chojeckich herbu Lubicz.

Nazwa dosyć znana w polskim Internecie i miałem na tym skończyć ten wpis...
Ale wyszukując informacji o tej wsi wpadłem przypadkiem na sześć wsi na Podlasiu o podobnych, jak nie lepszych, nazwach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pierwsza z nich to

Chojane-Bąki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kulesze Kościelne

Na początku XVI w. wieś znana jako Bukow Chojenki, w 1569 r. Bączki.
W roku 1528 na popis szlachty litewskiej stawiło się z tej wsi ośmiu rycerzy i jedna wdowa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Następne w kolejce są

Chojane-Gorczany – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kulesze Kościelne

Jedyne co udało się ustalić o #historia tej miejscowości to wyciąg ze spisu podatkowego z 1580 r., który wymienia Adama syna Adama, dziedziczącego na prawie 2. włókach. Zapisano tu również Kaspra Kraszowskiego, który dzierżawił ziemię od Jana, syna Józwy z Chojanego i Marcina Sowy, dział ten liczył ¾ włóki.

Trzecie alfabetycznie są

Chojane-Pawłowięta – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kulesze Kościelne

Wieś notowana w czasie spisu podatku pogłównego z 1676 roku oraz wykazana na mapach podlaskich z końca XVIII w.
W roku 1827 w Chojanech-Pawłowiętach było 19 domów i 105 mieszkańców.

Drugą połowę podlaskiej szóstki zaczynają

Chojane-Piecki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kulesze Kościelne

Dokument popisu pospolitego ruszenia z 1528 r. wymienia wieś Bukowe zemiane Pecowskii Choienka. W tym czasie mieszkało tu czterech rycerzy, którzy wspólnie wystawili jednego jeźdźca. Nazwa wsi pochodzi od przezwiska Piecek pochodzącego od imienia Piotr.

Przedostatnie w zestawieniu są

Chojane-Sierocięta – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kulesze Kościelne

We wsi mieszkali Chojeńscy zwani Sierotami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Od tego przydomka wieś nazwano Sierocięta. W 1580 roku wzmiankowany Marcin, syn Jana "Sieroty" Chojeńskiego.
Sądząc po stanie tablic mieszkańcy tej wsi dalej traktuje się jak sieroty. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Ostatnie, ale nie najgorsze

Chojane-Stankowięta – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kulesze Kościelne

Nazwa wsi pochodzi od zdrobnienia imienia Stanisław. Tyle. ()

To ja jeszcze od siebie dodam, że „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego” wydany pod koniec XIX w. informuje, że istniały jeszcze wsie Chojane Bozuty i Chojane Górki, które nie przetrwały do naszych czasów.

Wszystkie te wsie związane są z rodem Chojeńskich, ale prawnie tylko wspomniane Sieroty udowodniły sądownie swój herb i szlacheckie pochodzenie. []

W 2012 jak widać w trzech z wymienionych wsi były jeszcze #bialeblachy których znaczenie tłumaczyłem już kiedyś na tagu ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

#podlaskie #podlasie #mazowieckie #mazowsze #ciekawostki
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Dzień 94/100

Czy kiedyś naprawią tagi?...

źródło: comment_9I9MQygxzXOKLDPQNgO0hcCy4tQ6qJDW.jpg

Pobierz
  • 4
Bez kropki chyba, nie?


@Pangia: Nie zauważyłem przy kopiowaniu że błąd jest.

coś się popsuło


@Pangia: A tu akurat nie, w 1527 tak się to właśnie nazywało, Bukowe zemiane Pecowskii Choienka, coś w stylu "Bukowy Zaścianek Piecka Chojeńskiego" w luźnym tłumaczeniu. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)