Wpis z mikrobloga

  • 1
@rybeczka zasilanie powinno wchodzić bezpośrednio na ogranicznik przepięć i dopiero rozgałęziać się na RCD.
Na dodatek nie powinno się stosować RCD 3faz na obwody 1fazowe. Widzę że zrobione wg starej szkoły tzn "przepisy wymagają min 1RCD więc instaluję 1 bo po co klient ma przepłaca". Wiem tu są dwie ale ogólnie biedna ta tablica :)
  • Odpowiedz
Na dodatek nie powinno się stosować RCD 3faz na obwody 1fazowe


@dyniek: czemu? tutaj to jakaś patologia, ale czemu nie przy zdrowym rozsądku?
  • Odpowiedz
  • 0
@cyckiblotosupermoto tak mnie uczono. Nie pamiętam konkretnych obostrzeń ale najprostszym wytłumaczeniem które przychodzi mi teraz na myśl to odborniki trófazowe wymagają różnicówki trójfazowej a pozostałe jednofazowej. Tak zaprojektowana instalacja jest redundantna , upływ w jednej fazie nie pozbawia całkowicie domu/mieszkania zasilania
  • Odpowiedz
już doszukalem się odpowiedzi gdy zabraknie N którymś z odbiorników obwód zamknie się przez przewody czynne innej fazy z wiazku z czym może dostać nawet między fazowe 400v - cała elektronika pójdzie w #!$%@? a różnicówki dalej będą trzymać bo suma prądów się zgadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@rybeczka projekty i przepisy mówią jedno a praktyka i doświadczenie drugie. Z tego co pamiętam to w przepisach i normach może i nie ma ograniczenia co do tej zasady bo tak jak wspomniałem większość elektryków stosuje jeden RCD bo tak robią wszyscy a i przepisy mówią o przynajmniej 1 RCD na instalację.
  • Odpowiedz
  • 0
@rybeczka Ładne przejrzyste wykonanie.
Często robisz na aparatach LC Tec? Nie ma z nimi problemu? Z tego co kojarzę to jakość raczej "deweloperska".
  • Odpowiedz