Wpis z mikrobloga

@dyniek: staram się właśnie robić w miarę estetycznie :) wszystko zależy od klienta jak chce lepsze montuję lepsze jak tańsze to tańsze. Co do LC 5 lat działają bez zarzutu.

Takie mam pytanie co do zasady selektywności :) U siebie na remontowanym mieszkaniu pierwsze zabezpieczenia D25 drugie C20 i trzecie B16 i wybija wszystkie podczas zwarcia... Sam głupieje czemu...
@rybeczka: policz prąd zwarciowy (dane do obliczeń w pomiarach) i będziesz miał odpowiedź, raczej jest na tyle wysoki że nie da się zachować selektywności przy tego typu zabezpieczeniach
@rybeczka bardzo ciężko jest zachować selektywność zwykłymi wyłącznikami przy małych odległościach pomiędzy nimi. Z zasady służą do tego wyłączniki selektywne ale one kosztują tyle że mało kiedy się je stosuje. Z mojej praktyki wynika że aby na zwykłych wyłącznikach zachować selektywność to przy zabezpieczeniu B16 w tablicy, do skrzynki licznikowej powinno być D25 czyli przydział mocy z ZE min 14kW.
@defoxe niekoniecznie, to nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia eksploatacji, najprościej i najlepiej dać RCD 1f na każdej fazie, RCD 3f na odbiorniki 3f i oddzielny obwód z oddzielnym RCD na piec :) to znacznie ułatwia lokalizację uszkodzenia i upływu w instalacji i nie odcina pieca jeśli coś takiego się pojawi :) fazy rozłożyć wg przewidywanego obciążenia mieszając oświetlenie z gniazdami :)

Dla przykładu u siebie pokładałem to tak jak na
Pobierz 1.....h - @defoxe niekoniecznie, to nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia eksplo...
źródło: comment_90SPKyyU47bLhhtIb7P3kGgH1Yvus9yH.jpg
@rybeczka mogłeś trochę uprościć, z RCD szyna wyjść na dolne śruby rozłączników a wpinać się przewodami do górnych ;) odpada Ci wtedy jeden mostek a dla rozłącznika nie ma znaczenia kierunkowość ;)