Wpis z mikrobloga

Drogie Mirko, z tej strony wnuk niektórym wam znanego z mirko @StefanJedrzejewski. Dzisiejszy wpis @PiccoloColo o moim zmarłym dziadku ruszył coś we mnie i zmotywował do napisania tego wpisu.

Wikipedia o Stefanie:

Polski malarz, artysta współczesny, pedagog. Były więzień Pawiaka. W 1963 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1963 –1969 studiował na Wydziałach Malarstwa i Tkaniny w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczeń Hanny Rudzkiej Cybisowej i Jonasza Sterna. Od 1969 roku mieszkał i tworzył w Kamieniu Pomorskim. W 2009 roku Odznaczony Złotą Wstęgą Kamieńską za zasługi dla kultury Kamienia Pomorskiego. Obrazy Stefana Jędrzejewskiego znajdują się w kolekcjach muzealnych oraz prywatnych w kraju i za granicą.

Mój dziadek przeszło trzy lata temu zadecydował, że zamiast tylko przeglądać, zacznie aktywnie tworzyć Mirko. Była to od początku do końca jego inicjatywa, jedynie z moją delikatną pomocą przy redagowaniu i zapisie jego historii. Mocno chory na serce, w swoistym medycznym areszcie domowym znalazł dużo szczęścia w interakcji z Wami. Pamiętam, gdy przy AMA ze Stefanem, @Jankino zapytał o wynik meczu z Irlandią, na co mój dziadek odpisał „2:1 dla Polaków”, co okazało się trafnym wynikiem. Nie wyobrażacie sobie radości na twarzy Stefana, gdy z cwanym uśmieszkiem powiedział „a nie mówiłem!” po skończonym meczu i poleciał do laptopa, żeby sprawdzić reakcje w komentarzach.

Stefan był niesamowitą duszą towarzystwa, uwielbiał sypać żartami, gawędzić o każdym temacie, jaki tylko mógł się pojawić i opowiadać barwne historie. Miał ich zaś nieskończone ilości — bogata, chaotyczna i zagmatwana przeszłość zapewniła mu je.

Dzisiaj na mikroblogu ukazał się wpis zawiadamiający o śmierci mojego dziadka. Zrobiło mi się ciepło na sercu, widząc że po tak długim czasie Stefan wciąż jest pamiętany przez Wykop. Mój dziadek stopniowo przestał się udzielać na Mirko, co wiązało się z jego słabym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego, z którym zmagał się przez ostatnie parę lat życia.

26.07.2018r odeszła 14-letnia Zosia Motyka — wnuczka Stefana, a moja siostra. To widocznie odebrało dziadkowi dalszą wolę do walki. 25.02.2019 odszedł i on — spokojnie, otoczony rodziną, we własnym łóżku.

Przejdźmy więc do sedna. Chcę pielęgnować pamięć o dziadku. Historie, które spisał na Mirko to ułamek tego, co przez lata udało mi się spisać i udokumentować: historie, teorie, pogawędki i przemyślenia. Stefan namalował też wiele nowych obrazów, które nie doczekały się publikacji.

Pytanie do Was: czy bylibyście zainteresowani kontynuacją wpisów o Stefanie? Tematy pozostałyby podobne do już opublikowanych wpisów: sztuka, komunizm, tułanie się po Polsce jako rodzina „wrogów ludu”, Polski świat kultury i sztuki za komuny i wiele innych.

Załączam dowody, mój i Stefana jako potwierdzenie pokrewieństwa (w tle obraz dziadka), w razie czego proszę @m__b o kontakt w celu dokładnego potwierdzenia.

Powiązane linki:

AMA ze Stefanem
Wikipedia
Galeria online

debowypien - Drogie Mirko, z tej strony wnuk niektórym wam znanego z mirko @StefanJed...

źródło: comment_ySTl4UmJfLTiWdQWBOWYv5KmLLiLPaL6.jpg

Pobierz
  • 57