Wpis z mikrobloga

Neoliberalizm po polsku czyli balcerowszczyzna

Czysta postać balcerowszczyzny wciąż trwa głęboko w rozproszonych szczelinach polskiego życia politycznego. Od deregulatora Jarosława Gowina po publicystę Gazety Wyborczej Witolda Gadomskiego. Choć lewica ma inne zmartwienia – przede wszystkim antyspołeczną politykę prowadzoną pod prospołecznymi pozorami – potencjalny nawrót ostentacyjnej balcerowsczyzny do głównego nurtu, zwłaszcza w rządzącej PO, oznaczyłby moment przesilenia, w którym utrzymywanie iluzji przestaje być konieczne dla obrony przed społecznym niezadowoleniem.


Podnoszenie wieku emerytalnego bądź zmiany w kodeksie pracy nie są już i tak uzasadniane tyle wzniosłymi neoliberalnymi teoriami, co raczej technokratycznym pragmatyzmem. Niebagatelną rolę odgrywa też dzielenie i napuszczanie przeciwko sobie poszczególnych grup społecznych. W zależności od potrzeby chwili uruchamia się nagonkę wobec górników, nauczycieli, młodych emerytów itd. Całościową wizję neoliberalnego zbawienia, prowadzącego ogół społeczeństwa do przyszłego dobrobytu, zastąpiło rozczłonkowanie neoliberalnego przedsięwzięcia na drobne kawałki, które podsuwa się jeden po drugim, nigdy razem. Na taką przynętę można jeszcze kogoś złapać, podczas gdy jawne oferowanie nieobrobionej ortodoksji neoliberalizmu oznacza dziś polityczne samobójstwo.


No cóż prawaki mają michnikowszczyznę to ci nie chcieli być gorsi :x W bonusie dołączam moje ulubione zdjęcie: kot neoliberał.

#polityka #neoliberalizm #balcerowicz #lewackalogika #prawackihumor
SirBlake - Neoliberalizm po polsku czyli balcerowszczyzna


 Czysta postać balcerowsz...

źródło: comment_Q1yX7TdPyAxyfTXqGqIfhqBadMob1oVy.jpg

Pobierz
  • 13
młodych emerytów


@fir3fly: się śmiejesz, a nóż mi się w kieszeni jak raz słyszałem jak babka zadzwoniła do radia:

(R)adio -dzień dobry, bla bla

(B)abka-dzień dobry, bla bla

R - czym się pani zajmuje?

B - jestem na emeryturze

R - (zdziwiony, bo głos w telefonie stosunkowo młody) o proszę, a ile masz lat?

B - 38