Wpis z mikrobloga

Molestowane zakonnice Kościoła Katolickiego - na wykopalisku

Oglądałem ten materiał jakiś czas temu oficjalnie na stronie Arte. Polecam jako dopełnienie dokumentu Sekielskiego. Temat w Polsce był relatywnie mało dyskutowany, ale na Zachodzie był dużym szokiem, bo np. opisywana tam "Arka" jest jednym z pozytywnych symboli płodności francuskiego katolicyzmu - słabego liczbowo, ale bardzo płodnego intelektualnie i charytatywnie. To trochę tak jakby u nas dochodziło do molestowania zakonnic we wspólnocie siostry Chmielewskiej.

PS: Samo http://arte.tv miało już kiedyś dedykowane znalezisko na Wykopie, ale polecam się tam porozglądać, bo to taka porządna telewizja publiczna, tyle że francusko-niemiecka (choć w zainteresowaniach paneuropejska). Są polskie napisy, a jeśli ktoś zna francuski lub niemiecki, to może słuchać i bez, bo jest wybór ścieżki dźwiękowej. Materiały udostępniają tylko na jakiś okres (dla powyższego już minął, stąd ktoś dodał z vimeo), więc warto zaglądać regularnie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Sporo o kulturze, historii i nauce.

#molestowanie #sekielski #tylkoniemownikomu #religia #francja #arte #dokument #neuropa #mirkoreklama
eoneon - Molestowane zakonnice Kościoła Katolickiego - na wykopalisku

Oglądałem te...

źródło: comment_4IX68rN4ouvNAI72gEGHptEmCcOeOsaU.jpg

Pobierz
  • 5
@yuim: Przyspieszy erozję katolicyzmu w Polsce, ale bez wielkiego tąpnięcia (no chyba, że Franciszek naprawdę nam zdymisjonuje episkopat, ale wątpię, zresztą to by chyba Kościołowi pomogło, a nie zaszkodziło).

Ja jestem z tych, co uważają, że Irlandia czy Hiszpania nie zlaicyzowały się wbrew co się o tym mówi w parę lat. Może tak to wyglądało, ale podbudowa pod to (dobrobyt i nowe sposoby życia, brak pozytywnej legendy Kościoła) była znacznie dłuższa.
@eoneon:

Zresztą, widziałem wczoraj statystki, że 80-90% prawicowego elektoratu (Kukiz, PiS, Konfederacja) nie widziało filmu, te 20 mln zrobiła w dużej mierze opozycja/ludzie i tak niechodzący do kościoła


Masz link do tych statystyk?