Wpis z mikrobloga

#fotografia #filmowanie
Siemka, majac do wyboru Sony a6500 ze szklem 18-105mm, f/4.0 i Lumixa GH5 z 12-60mm f/3,5-5.6 które byscie polecili początkującemu, głównie kręcenie filmów z wyjazdów? :) rozumiem, że to dość indywidualna kwestia i aparaty znacząco się różnią od siebie, no ale musze cos wybrać, atrudno mi jeszcze określić w 100% swoje potrzeby. Oba zestawy mieszczą sie w moich widełkach, jako początkujący i tak bede zachwycony nowym aparatem, ale moze cos doradzicie w temacie? :)
  • 14
@Lesbijska_mewa: a6500 - dobry af, lepszy lowlight, krotszy czas pracy na baterii, okropna ergonomia body i menu, krótszy czas pracy na baterii, drogie systemowe szkła (i jest ich w miarę mało)

gh5 - milion razy lepsza jakość, 4k/50fps, świetna ergonomia i jasne menu, odchylany ekranik, dłuższy czas pracy na baterii; gorszy af (po ostatniej aktualizacji jest dobrze ale bez porównania z soniakami), mała matryca ogranicza używalne ISO do 1600-3200,

to tak
@kj5 dzięki za rzeczową odpowiedź, jestem świadomy tych różnic, a jednak nie wiem w przyszłości ktory zestaw sprawi mi większą frajde, szkoda że trzeba wybierac jedno kosztem drugiego :) boje sie że GH5 wieczorami będzie w plecaku przez te ograniczenia ISO
@Lesbijska_mewa: powiem tak - GH5 jest bardziej przyszłościowe i rozwojowe. Co do ISO to ja mam same jasne szkła f/2 i niżej, i nie pamietam kiedy ostatnio myślałem "kurde szkoda ze nie moge podbic wyzej ISO". A nagrywam tak profesjonalnie jak i na YT.

Z kitowym szkłem na pewno będzie z tym trudniej, ale myślę że porównując z a6500 to zyskasz jedną, dwie działki ISO. Czy to dużo? Sam sobie odpowiedz
@Lesbijska_mewa: A6500 posłuży Ci jeszcze do świetnych zdjęć. GH5 średnio.

A6500 ma dużo lepszy autofocus w video i dużo lepszy low light performance.

Z Sony APS-C przez taniego Viltrox tubro lens converter możesz zrobić dowolny obiektyw z pełnej klatki np. canon EF czy M42 na pełną klatkę na tym body. Czyli jeszcze więcej światła i rysunek pełnej klatki :D

Generalnie ja bym brał Sony, ale cokolwiek weźmiesz będzie ok.

GH5 jest
@Lesbijska_mewa: a jak Ci brakuje baterii to pamiętaj - A6500 (kazde nowe sony) można ładować z powerbanka i używać, dodatkowo Meike bodaj robi tanie gripy gdzie wchodzą 2 baterie i jest jeszcze samowyzwalacz w nich z timelapse :)
Nigdy nie zrozumiem co Soniarze ( ͡° ͜ʖ ͡°) mają do zdjęć z GH5, są więcej, niż adekwatne. Dobre zdjęcia to więcej, niż rozdzielczość czy ISO


@sirrek: bo miałem GH5, GH4 i po przejściu na A6000+A7RII już nigdy nie chce mieć nic mniejszego niż APS-C ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakość zdjęć jak i rozpiętość tonalna matrycy w Panasie jest po prostu tragiczna. Nie
@Lesbijska_mewa: też jestem na etapie zakupu nowego sprzetu - amatorskie filmy. Moj wybor padl na lumix g90 - w sklepach dostepny bedzie za tydzien + obiektyw LUMIX G LEICA DG Summilux 15mm f/1,7 . Wybieram Lumixa ze wzgledu na lepsza stablizacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Lesbijska_mewa: do wyjazdow rozgladalbym sie za lumixem. Sony kiepsko w dloniach lezy, menu tak zaprojektowane ze po dwoch latach i tak musze czasami przeleciec przez cale menu aby cos znalezc xD /uzytkownik a6300