Wpis z mikrobloga

#avr #elektronika #informatyka #arduino
No #!$%@?ł byś się mirun jeden z drugim?!
Kupiłem dawno temu klona digispark attin85 od maj frenda, problemem było wgrywanie programów przez arduino, bo po podłączeniu pod usb się tak szybko resetował, że nie dało się nić wgrać. Znalazłem gdzieś coś przez co wgrałem nowy bootloader i to załatwiło problem. A teraz jak wróciłem do płytki (muszę poćwiczyć coś na niej) i zacząłem programować to coś się zjebczyło, że widndows nie wykrywa attiny w ogóle. Gdy zewrę GND z RESET, to pojawa się komikat, że windows nie może rozpoznać urządzenia. Program do wgrywania bootloadera też nie wykrywa płytki, czy to po zwarciu czy bez. Czy jedyną opcją jest wgrania bootloadera przez jakiś programator? Czy może płytka uwalona? Warto chyba nadmienić, że płytka odpala się z programem który ostatnio wgrałem. HALP GAJS.
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GiGolss: w digisparku oryginalnym wykorzystują pin Reset jako dodatkowy pin gpio,co blokuje programowanie przez ISP.
Nie wiem też jak niby zmieniłeś bootloader przez USB,zapewne nie zmieniłeś, tylko Ci się tak wydawało.
Arduino korzysta pod spodem z bootloadera micronucleus

https://github.com/micronucleus/micronucleus
Pobierz kod i tam w katalogu cmdline masz program do wgrywania softu i sterownik pod windowsa, może jeszcze zagada

U mnie na githubie mam przykładowy projekt na digisparka w czystym C
https://github.com/QB4-dev/AVR-misc
@QBA__ Dobra dzięki, rano sprawdzę. Czyli uogólniając, mam zainstalować stery, potem soft przez micronucleus, a na końcu wgrac kod blinka z twojego gita ?

I też tak się zastanawiam, bo ten ostatni kod dalej siedzi wygrany, i czy gdybym zrobił bricka to czy on przypadkiem nie powinien przestać działać ?

Mozliwe też w jakimś stopniu, że zwarlem zasilanie z pinem 5(reset) ))¯_(ツ)_/¯ na którym ciągle było napięcie. Czy te moje problemy mogą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GiGolss: micronucleusem wrzuca się pliki hex. Może to być Twój program skompilowany w Arduino IDE, tylko że oni to tam wszystko ukrywają przed użytkownikiem.
Piszę bardzo ogólnie, bo nie mam teraz pod ręką sprzętu.
Z tego co pamiętam w Arduino IDE jak się włączy w opcjach wyświetlanie więcej informacji przy programowaniu jest widoczna ścieżka z plikiem który został zbudowany.
Ten plik musisz podać micronucleusowi:

micronucleus.exe - - run program.hex

I wpiąć