Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad kupnem działki (w załączniku nr 2078/7), ale mimo że lokalizacja mi odpowiada, to martwi mnie kwestia dojazdu do niej.
Widać że była to większa wąska działka, która została podzielona na mniejsze, dojazd zrobiony jest z poprzedniego wjazdu na działkę obok domów, a na odcinku nowych działek została wydzielona część na szerszą drogę.
Zacząłem mierzyć to na mapie, to w najwęższym miejscu przy wjeździe droga ma ~2m, a ta nowa wyznaczona ~4m.

Na tym terenie jest MPZP, te działki oznaczone są jako "Mn - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej". Teren obok (na południe) jest oznaczony jako "MU tereny zabudowy usługowej o charakterze komercyjnym". Wszystkie media w działce obok.

Jest sens się w to pakować? Jest ryzyko, że nie dostanę zgody na budowę domu ze względu na wąski dojazd?

@chafer - co myślisz? widziałeś taki przypadek?

#budujzwykopem #dzialka #budownictwo
WojTech80 - Zastanawiam się nad kupnem działki (w załączniku nr 2078/7), ale mimo że ...

źródło: comment_nptAF9M5oUoLUXhq6Y39EEVSGHF687ys.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@WojTech80: Droga dojazdowa minimum 4m by ciężarówki lub dźwig, straż itrd mogli podejchać. Udział w tej drodze po równo. Ale i tak według mnie wtedy się nadal nie opłaca. Zauważ, że prąd, wode, kanalize itd będziesz musiał ciągnąć od drogi. Raz dalej co zwieksza koszta a dwa będziesz musiał rozkopać drogę bo ci przecież nikt nie pozwoli po swojej działće kopać, potem tą drogę naprawić dojazdową itd. Jest zapewne wiele działek
  • Odpowiedz
@Fallenzgr: w sumie można to też tak nazwać :) długie pole, które zostało podzielone na działki.
Chociaż "wąska" to też trochę przesadzone przeze mnie określenie, bo na szerokość całość jest ok 25 m. Sama działka ~21x45m.
  • Odpowiedz
@Gewon: właśnie najbardziej zastanawiam się nad przepisami pożarowymi, bo mogą zablokować wszystko. Z mediami możliwe że masz rację, nie pomyślałem o tym. Odległość od drogi nie jest jakaś masakryczna (ok 50 m), ale na pewno podniesie koszty.
  • Odpowiedz
@WojTech80: zastanawialem sie nad identyczna dzialka, byla tansza okolo 20k. Po podliczeniu kosztow wyjątkowo długiego przylacza wod-kan i energetycznego (energetyczne bylo u mnie platne ekstra bo dlugosc przylacza byla poza ich maximum dlugosci) okazalo sie ze w zasadzie w tej samej cenie moge kupic dzialke 2 ulice dalej z bezposrednim dostepem do drogi. Nie chcialem sie uzerac z sasiadami o te wspolna droge, nie mialem tez pewnosci po ilu latach "doczekam
  • Odpowiedz
@WojTech80: Jeśli dla tego obszaru uchwalony jest mpzp to zorientuje sie jak rozwiązana jest kwestia dojazdu, w szczegółowych ustaleniach powinno to być wyraźnie napisane, oraz powinny być wyznaczone drogi dojazdowe o odpowiedniej kategorii (czyt. szerokości min.).
  • Odpowiedz
@Gewon: @geszue: Dzięki, zorientuję się ile to może kosztować, bo wygląda na to, że może sporo kosztować.

@huntcfot44: w mpzp rzeczywiście jest część o drogach, mają kategorie i oznaczenia, minimalne szerokości itd. Ale ta wąska droga traktowana jest chyba jako zupełnie wewnętrzna, bo nie ma żadnego oznaczenia. Właściwie jak się przyglądam, to to miejsce jest praktycznie nieczytelne :/
WojTech80 - @Gewon: @geszue: Dzięki, zorientuję się ile to może kosztować, bo wygląda...

źródło: comment_1khkMswlqNZr0RXMleHWTxdXO920JW5u.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@WojTech80: Mogą być gdzieś w tekście opisane minimalne parametry dla wewnętrznych. Obok działki na czerwono jakieś usługi, zobacz jakie usługi są dopuszczalne coby fabryki farb tam nie uruchomili :-)
  • Odpowiedz
@WojTech80: działka jeśli ma dojazd to przez służebność i to musi być wpisane w akcie notarialnym i w księgach tej działki i działek, przez które jest dojazd. Droga do przejścia i wjazdu ma mieć 4.5m, więc wpisują zwykle 5m. Służebność pewnie ma 5m szerokości, ale to co jest zaznaczone na mapie może wydawać się na mniej. Jak w papierach jest 4.5m+, to nie będzie problemu z pozwoleniem.

Jak w papierach nie
  • Odpowiedz
@WojTech80: jeszcze tylko dodam, ze ja sie wycofalem z zakupu, ale inni kupili i calkiem fajnie sie razem zroganizowali, bo budowaly sie 3 domy na raz i razem ogarneli i przylacza i utwardzona droge. Ale ja wolalem nie ryzykowac.
  • Odpowiedz
@Szaraban: do wewnętrznych nie widzę nigdzie. Niby jest opis KDW - tereny dróg wewnętrznych, min 6 m, ale ta droga nie ma takiego oznaczenia lub jest nieczytelne. W następnym punkcie jest furtka, że "dopuszcza się w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych trudnymi warunkami terenowymi lub istniejącym zagospodarowaniem, przyjęcie mniejszych szerokości ulic, jednak pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w przepisach odrębnych.". Tak że pewnie to ma zastosowanie.

Na terenie użytkowym raczej nie powinno być
  • Odpowiedz
@WojTech80: Był tu taki mirek co miał problem z taką wąską działką, bo się okazało że sąsiedzi mają drogę dojazdową na jego posesji. Nawet swój tag miał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz