Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy,

Chcę sobie stworzyć sieć VPN, ale od początku
Sprzęt sieciowy który posiadam : TP-Link TD-W8970, TP-Link Archer C2, TP-LINK TL-SG105

Sieć 1) 3 stacje, serwer SMB, Stały adres IP, Internet 100/40 plan 100/100 lub 150/65
sieć 2) 1 stacja, czasami 2, brak zewnętrznego IP

Ten sam lokalny dostawca internetu, urządzenia dostępowe działają w trybie bridge
Do sedna, czy takie #mikrotik hex s w sieci 1 wystarczy mi na postawienie VPN-u, jakich można się spodziewać przepustowości na tym urządzeniu?
Czy w Sieci 2 jestem w stanie wykorzystać któryś z obecnych routerów jako klienta VPNu z sieci 1 ?
Jeżeli nie mikrotik to czego ewentualnie szukać ? Jest na rynku coś innego w rozsądnej cenie ?

#siecikomputerowe
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NaChMiNick: tak, vpn da się postawić. co do zarżnięcia, to zarżniesz to np. streamingiem video, ale jak chcesz po prostu co jakiś czas przesyłać pliki po sambie, czy też drukować na drukarkach sieciowych, pracować przez rdp itd, to nie widzę problemu.
najprościej chyba zrobić na jedynce mikrotika z serwerem L2TP albo SSTP (bo tam masz stały adres) a na stacjach w dwójce odpalić klienty vpn (ten kreator "połącz z miejscem pracy").
@frytex2: Chyba mimo wszystko wolę całą obsługę VPNa zrobić na routerach, jakoś tym Windowsom nie ufam.
Tam na pewno nie będzie jakiegoś ekstremalnie dużego ruchu tylko w zasadzie SAMBA, czasami jakieś SSH/www ale to są drobnostki. Chciałbym uniknąć wąskiego gardła w postaci routerów.

A czy konfigurowanie takiego mikrotika nie jest jakieś mega skomplikowane, osoba z jakąś tam wiedzą na temat sieci powinna sobie z tym poradzić ?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NaChMiNick: są tutoriale w formie pisemnej i youtube. jest trudniej niż na typowym routerze "domowym", ale bez przesady. na początek postaw tego pierwszego jako serwer vpn i spróbuj podpiąć się z win, bo rozumiem, że już go masz. jak połączenie zadziała, to potem sobie dokupisz drugi i odpalisz jako kliennta dla całej sieci 2.
możesz pisać na priv