Wpis z mikrobloga

@Mazowia: Robię w tym gównie już ponad dwa lata i nadal natrafiam na takie absurdalne problemy, że nie jestem w stanie pojąć jak ludzie mogą twierdzić, że lubią w tym robić.

Jedyna odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy, to że nie próbowali zrobić nic bardziej wymyślnego niż kilka przycisków na krzyż ze zbindowanymi napisami, więc myślą że to jest przejrzyste narzędzie xD
@piepies: Bindowanie MVVM jest super generalnie, ale spróbuj tylko zrobić cokolwiek bardziej efekciarskiego po stronie GUI, to prędzej powiesisz się na kablu od ethernetu niż to zrobisz. Albo będziesz miał 1000 linijkowe ściany kodu XAMLa wewnątrz #!$%@? Button.Style żeby zrobić rzecz, którą w CSSie masz gotową w dwie linijki albo ewentualnie lekko się wspomożesz JSem.
@Khaine: No niektóre animacje są nie do przeskoczenia po stronie xamla i trzeba się wspomóc np. wywołaniem animacji po stronie kodu. Ale mimo wszystko nie są gorsze rzeczy, jak np pieprzenie się z wtyczkami do outlooka czy office'a i ich posranym API.
@Zeronader: Generalnie sprawa z XAMLem wygląda tak, że jak twórcy frameworka czegoś nie do końca przewidzieli, to masz przesrane. Jak przewidzieli, to wystawili odpowiednie druty np. w postaci odpowiednich propertisów których możesz się złapać aby coś osiągnąć.

Jednak okazuje się, że bardzo wielu dosyć prostych rzeczy nie przewidzieli i utrudnili je przez to do absurdu, bo sam WPF pod spodem jest horrendalnie skomplikowany i naprawdę trzeba mieć doktorat z tego frameworka
@Khaine: Nie musisz mi mówić, nie raz się męczyłem z podstawową animacja i po 5h się okazywało, że połowa kodu animacji jest niepotrzebna. A co dopiero napisać od zera styl do comboboxa XD czy innej kontrolki podzielonej na party ;p
@Zeronader: Taa, style w XAMLu nie zawsze chcą spływać kaskadowo jak CSS i ostatecznie musisz wszystko wybebeszać, kopiować z innego miejsca i modlić się, że nie będziesz już tego chciał zmieniać XD
@bacteria: Niby tak, ale w Silverlightcie oraz UWP jest dokładnie ta sama kaszana i to zwykle jeszcze gorsza, bo masz mniej narzędzi ( ͡º ͜ʖ͡º) Więc każda operacyjna odmiana XAMLa jest bardzo nieprzyjazna w użyciu gdy chcesz zboczyć z utartych i przewidzianych przez autorów frameworków ścieżek.

Widziałem zdania, że HTML/CSS/JS są bardziej "clunky", ale jakoś trudno jest mi się z tym zgodzić widząc współczesne wersje tychże.
@bacteria: No momentami to aż mnie korci żeby tego GUI wyszarpać z WPFa i przerzucić do jakiegoś Electrona, ale pisanie tego całkowicie od nowa to by było za dużo roboty. Generalnie to jest na WPFie przede wszystkim dlatego, że jest rzeźbione chyba od 6 lat i potrzebuje dostępu do zasobów sprzętowych komputera, typu serial porty i inne rzeczy, więc tak średnio można sobie to wsadzić w jakąś piaskownicę pewnie.

Ale jakbym
@grzech_u: Może jak przy tym coś poprawią to będzie lepiej, ale wątpię. Jest po prostu ekstremalnie niewygodny w użyciu gdy próbuje się zrobić coś więcej niż podstawowy GUI. Prawdą jest, że generalnie da się w WPFie wyrzeźbić wszystko, ale jak sobie pomyślisz ile czasu i wiedzy do tego potrzeba, to szybko się odechciewa.

W HTML/CSS mam wrażenie, że nawet ktoś kto się słabo zna będzie w stanie wytworzyć ładne, responsywne GUI,
@grzech_u: No nie ma nic innego, ale z drugiej strony też nie oznacza to, że korzystanie z tego zawsze jest wygodne. Zwykle jest, ale często bardzo prosta i teoretycznie oczywista rzecz jest po prostu nie do zrobienia w prosty sposób i czeka cię makabryczna przeprawa aby np. dynamicznie zbindować głupi header do GridView, lub jakaś inna banalna rzecz. I to właśnie to jest najgorsze. Robisz momentami jakieś kosmiczne, dynamiczne bindingi, że
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bacteria: potrzebuje dostępu do zasobów sprzętowych komputera, typu serial porty i inne rzeczy, więc tak średnio można sobie to wsadzić w jakąś piaskownicę pewnie

@Khaine: powiem Ci, że ostatnio robiłem logowanie do webapp i jest możliwość czytania serial portu za pomocą web usb. Faktycznie trochę zabawy na początku jest ale o dziwo sprawdza się świetnie.
Może w sumie napisze jakiś how-to.

Ale jest to fakt niestety.. aby zrobić coś fajnego