Wpis z mikrobloga

@Turysta_Onanista @Profesor_Milczarek @Croce @Poczmistrz_z_Tczewa @parrezja

Istnienie sądu moralnego

Opowieść, jaką dostarczyłeś, wyjaśnia powstanie i utrwalenie się w populacjach pewnych zachowań, nic jednak nie mówi o tym, dlaczego agent dokonuję sądów. Nie trzeba wiele trudu, aby dostrzec, że problem ten mocno wiąże się z problemem istnienia świadomości rozumianej jako doświadczenie.


Zgodzę się, że nie wyjaśnia dlaczego agent jest świadomy dokonywania sądów, ale nie jest to przecież problem powiązany stricte z moralnością, lecz dużo
  • Odpowiedz
@Turysta_Onanista: Spoko, nie ma pośpiechu. Dodam jeszcze tylko, że ostatecznie muszę przyznać ci rację, że może ten model nie tłumaczy moralności tak dobrze jak myślałem, bo w trakcie pisania tego elaboratu z dziesięć razy zmieniałem swoje rozumienie, a pewne słabe punkty nie przetrwały redakcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dobrej pogody!
  • Odpowiedz
@mezosomy:

Mam chwilę, więc odpiszę.

Istnienie sądu moralnego (BTW bardzo wygodny sposób wyróżniania pewnej kwestii bez konieczności cytowania połowy komentarza, chyba teraz będę tak robić)

Zgoda, że to nie jest problem ograniczony tylko do moralności, lecz z pewnością podlega również pod tę tematykę. Jeśli coś miałoby kompletnie wyjaśnić moralność, to powinno wyjaśnić również i tę kwestię.

Można powiedzieć, że program realizujący algorytm w pewnym sensie podejmuje decyzję. Mnie jednak chodziło o
  • Odpowiedz
@Turysta_Onanista @Brzytwa_Ockhama @Croce

Zgoda, że to nie jest problem ograniczony tylko do moralności, lecz z pewnością podlega również pod tę tematykę. Jeśli coś miałoby kompletnie wyjaśnić moralność, to powinno wyjaśnić również i tę kwestię.


Kwestia interpretacji co podlega pod daną tematykę - myślę, że większość pytających o to, jak działa wzrok, byłaby usatysfakcjonowana wyjaśnieniem opisującym mechanizmy na ścieżce oko-mózg i pomijającym to jak powstają qualia. Niech będzie, że kompletne wyjaśnienie wymaga wyjaśnienia
  • Odpowiedz