Wpis z mikrobloga

Żołnierze niemieckiej armii przygotowują szubienicę dla 17-letniej jugosłowiańskiej partyzantki Lepy Radić w miejscowości Bosanska Krupa w 1943 roku.

Kiedy naziści pytali ją o imiona i nazwiska jej towarzyszy, ona odpowiedziała: "Poznacie ich, kiedy oni przyjdą mnie pomścić."

#historiajednejfotografii #iiwojnaswiatowa #fotohistoria #ciekawostkihistoryczne #brusilow12
brusilow12 - Żołnierze niemieckiej armii przygotowują szubienicę dla 17-letniej jugos...

źródło: comment_DvrRhoAcL2Vc6GrEyVx6sPEHBbfL1aUH.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
ale taka przemowa przypomina mokry sen kibola narodowca


@Panas: problem w tym, że komunistyczni partyzanci w Jugosławii dokonywali takich przemów i gestów przed śmiercią, m.in. dzięki temu partyzantka w Jugosławii bardzo szybko rosła, bo widzieli że ci ludzie nie boją się śmierci. Dlatego też komuniści przekonali agentów UK, że to właśnie Tito powinien rządzić całym ruchem partyzanckim, a nie Mihailović, pomimo tego, że on miał poparcie USA (czetnicy pomagali amerykańskim pilotom).
  • Odpowiedz
@przybory_ucznia: ale partyzantka była jedna, tak samo jak jedna była partia komunistyczna. Poza tym dziewczyna była Serbką.

Opis zdjęcia ma wydźwięk jakby służyła w jugosławiańskiej partyzantce Tity.


@przybory_ucznia: No faktycznie dziwne. Opis zdjęcia sugeruje, że dziewczyna, która służyła w komunistycznej i jugosłowiańskiej partyzantce Tity, służyła w jugosłowiańskiej partyzantce komunistycznej.

równie dobrze mogła być chorwatką


@przybory_ucznia: dlaczego obrażasz dziewczynę i porównujesz ją do ustaszów. Jej rodzinę wymordowali wcześniej Chorwaci. Ona
  • Odpowiedz
@przybory_ucznia: napisałeś, o dziewczynie, której chorwaci wymordowali rodzinę, tylko dlatego, że byli Serbami, że może była chorwatką. A może Pilecki i Inka byli szwabami?
btw. wyjaśnij o co chodziło ci "Opis zdjęcia ma wydźwięk jakby służyła w jugosławiańskiej partyzantce Tity.", skoro jednak nie dostałem się na czarnolisto
  • Odpowiedz
Jugosławia w czasie wojny prowadziła największą partyzantkę ze wszystkich narodów (większą niż AK), a po wojnie wyzwoliła się sama.


@JakovKarnic: dlatego m.in mimo że Jugosławia była państwem komunistycznym to nie należała do bloku sowieckiego. Położenie też im bardzo pomogło. Gdybyśmy my mięli 3x większą partyzantkę to i tak zostalibyśmy spacyfikowani bo leżeliśmy w centrum frontu i byliśmy kluczowi dla sowieckich podbojów.
  • Odpowiedz
Przyszli, zdążyli w ostatniej chwili. Zabili wszystkich niemców, dziewczyna przeżyła, choć została ranna. Po wojnie miała fajnego męża i czwórkę dzieci. Żyło im się skromnie ale dobrze.

A tak na serio - powiesili ją, nikt nie przyszedł. To jest #!$%@? wojna a nie bajeczki dla dzieci.


@Waspin: przyszli ją pomścić, nie bredź. Jugosławiańska partyzantka sama oczyściła ponad 80%, swojego kraju z Niemców.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Strzelec_Kurpiowski: Ja wbrew pozorom znam historię. Było pytanie o ciąg dalszy historii ze zdjęcia. Kojarzysz jakieś źródła, które podają, że ją pomścili, czy masz na myśli, że Jugosławia "generalnie" miała partyzantkę i "generalnie" ta partyzantka wyparła Niemców? Bo ja nie kojarzę, żeby ktoś przyszedł. Pani zmarła, nikt jej nie pomścił, koniec historii.
  • Odpowiedz
Kojarzysz jakieś źródła, które podają, że ją pomścili, czy masz na myśli, że Jugosławia "generalnie" miała partyzantkę i "generalnie" ta partyzantka wyparła Niemców? Bo ja nie kojarzę, żeby ktoś przyszedł. Pani zmarła, nikt jej nie pomścił, koniec historii.


@Waspin: jej chodziło o to, że przyjdą partyzanci i ich pokonają, co zresztą zrobili, a nie o to, że ją osobiście uratują.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Strzelec_Kurpiowski: acha, rozumiem, że jej pytałeś o interpretację co dokładnie miała na myśli? Nie mam siły na to trochę. Najpierw jeden człowiek pisze

ciekawe, czy przyszli i jeśli tak, to proszę opowiedzieć mi historię tego

potem drugi

i co, pomścili ją?

Ja się #!$%@? i cynicznie odpowiadam, że jasne że pomścili a Ty mnie próbujesz punktować ze znajomości historii? Albo z tego co powieszona 17 latka ma na myśli? Jak nie
  • Odpowiedz
@JakovKarnic: "egzekucje były publiczne, co było dość głupie, bo partyzanci przed śmiercią mówili płomienne przemowy, a nie błagali o życie"
https://www.youtube.com/watch?v=lLCEUpIg8rE - tak mi się skojarzyło
@przybory_ucznia: Lepa Radić była bośniacką Serbką.
Polakom pewnie Chorwaci nie kojarzą się źle, bo po pierwsze, Chorwacja nie graniczy z Polską i nie ma żadnych historycznych zaszłości z naszym krajem, a po drugie, ma piękne krajobrazy i jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wycieczek jako
  • Odpowiedz
na podobną skalę


@Trojden: rzeź wołyńska to 50k-60k, ustasze zabili 700k, z czego 600k to byli Serbowie.
To już robi różnice, jeszcze większą powoduje fakt, że Serbów jest 5 razy mniej niż Polaków.
Na dodatek Polacy i Ukraińcy mieli zaszłości historyczne. A Chorwaci w 1917 roku sami prosili rząd serbski o możliwość włączenia słowiańskich terenów Austro-Węgier do Serbii, tworząc królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców.
  • Odpowiedz